Praha
Praha
Praha
Praha

Aktuality

Hlavní nádraží v Praze - vládní salonky

Většina návštěvníků Prahy vůbec netuší, že v prostorách Hlavního nádraží v Praze se nachází nádherné salonky. POZOR - novinka v rámci dnů Evropského dědictví

         Většina návštěvníků Prahy vůbec netuší, že v prostorách Hlavního nádraží v Praze se nachází nádherné salonky, které jsou běžně návštěvníkům nepřístupné. Tyto si prostory lze pronajmout na akci nebo bývají přístupné v rámci tzv. dne otevřených dveří, který pouze příležitostně.

        Průvodci Prahou tyto prostory dobře znají, protože někteří z nich mají možnost občas zde provádět své turisty a nebo se s klienty účastnit některé ze společenských akcí. A návštěva opravdu stojí za to. 

Železniční společnosti v 19. století vycházely z tehdejší hierarchizace společnosti, a proto lze říci, že tzv. salonní čekárny nebo chcete-li raději vládní salonky, mají velmi dlouhou tradici a ve své podstatě jsou tak staré, jako železnice sama. Vznikaly na všech tehdejších nádražích a byly určeny především pro samotného císaře a příslušníky jeho rodiny.

 Jednu z takových salonních čekáren už v roce 1845 vyzdobil architekt Anton Jüngling na prvním pražském nádraží (dnešní Masarykovo). Toto zařízení existuje dodnes, byť s důkladně obměněným interiérem. V poněkud střídmější verzi bylo na salonní čekárnu pamatováno i na původním smíchovském nádraží, uvedeném do provozu v roce 1862. Nebylo opomenuto ani nádraží Rakouské severozápadní dráhy na Těšnově, které i se salonní čekárnou vyprojektoval významný architekt Karl Schlimp.

 Když na konci šedesátých let 19. století architekti Barvitius a Ullmann projektovali pro Dráhu císaře Františka Josefa její pražské nádraží, nemohli pochopitelně salonní čekárnu pominout. Pseudorenesančnímu pojetí nádražní budovy, přezdívané „zámecké nádraží“, odpovídala i podoba tehdejší salonní čekárny. Tvořilo ji předsálí, dvě odpočivné místnosti  a velký, komfortně zařízený salon. Zde tedy vznešení pasažéři očekávali svůj vlak.

hlavní nádraží, průvodci prahou, vladni salonekPo třiceti letech „zámecké nádraží“ dosloužilo a první dekáda 20. století přinesla Praze novou staniční budovu.V soutěži na její architektonickou podobu zvítězil architekt Josef Fanta, který vsadil na secesi. V železničním prostředí získala dožívající secese nový rozměr, což se potvrdilo i v případě salonní čekárny. Té vyhradil Fanta část jižního křídla nádražní budovy. Prostorem nešetřil; vznikl komplex reprezentačních místností a s prostornou chodbou, doplněný i nutným zázemím sociálním a hospodářským. Výzdobu v „jugendstylovém“ duchu dodali umělci zvučných jmen: sochaři Kaufman, Pikart  a Šimonovský, obrazy jsou dílem malíře Frölicha.

Se vznikem československého státu byl dvorní salón přejmenován na vládní nebo prezidentský. 

Za téměř stoletou existenci dnešní salonní čekárny pražského hlavního nádraží prošlo jejími prostorami tisíce význačných návštěvníků hlavního města. Secesní salon vítal korunované hlavy, prezidenty i vojenské hodnostáře.

S rozmachem letecké dopravy ustoupila vlaková doprava dopozadí.
Je to škoda, protože většina lidí spěchá. Jsou však klienti, kteří se účastní tzv. nostalgických jízd vlakem, případně jízdou vlakem na objednávku. Při takového honosné akci může cestovní kancelář objednat zastávku a krátký odpočinek ve vládních saloncích. Průvodci, kteří klienty do salonku doprovázejí, mají možnost turistům zajímavě vyprávět právě o historii železniční dopravy a historii salonních čekáren 

Zdroj: Hlavní nádraží Praha 

 

 

 

 

Program o víkendu 9. – 10. září 2017 

Vládní salonek na pražském hlavním nádraží a Masarykův salonek na Masarykově nádraží

 • otevřeno: od 9:00 do 17:00 hodin
 • komentované prohlídky průběžně po celý den

Výtopna Nusle

 • otevřeno oba dny od 9:00 do 15:00
 • komentované prohlídky začínají každou celou hodinu na prostranství u jižní rotundy (délka prohlídky cca 45 min), poslední prohlídka začíná ve 14:00 hod.
 • ze stanice Praha-Vršovice pojede do depa motorový vůz, odjezdy budou v 8:45, 10:45, 12:45 a 13:50, po skončení prohlídky budou účastníci dopraveni motorovým vozem zpět do stanice.

Prezidentská čekárna T. G. Masaryka ve Stochově

 • otevřeno od 9:30 do 17:00

Železniční muzeum ČD Lužná u Rakovníka

 • vstupné za symbolickou 1 Kč
 • otevřeno oba dny od 9:30 do 17:00
 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře  

 


Proč si vybrat TYRKYS?

 • Zaručujeme individuální přístup ke klientům a maximální možnou flexibilitu Vašeho vzdělávání.
 • Jsme tým zkušených lektorů - vysokoškolských pedagogů podnikajících v cestovním ruchu.
 • Předáme Vám mnoho osobních zkušeností a praktických dovedností z praxe.
 • Naše učebny mají vynikající polohu v centru Prahy  na křižovatce tramvají a metra 

Navštivte nás osobně: Na Moráni 5, 120 00 Praha 2
Telefonujte na číslo: +420 224 917 908
Pište na e-mail: kurzy@tyrkys.cz

Údaje o produktech uvedených na tomto webu byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. TYRKYS si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat. 

 

Jsme členy

Asociace cestovnich kancelari asociace instituci vzdelavani dospelych asociace průvodců wftga

Naši partneři

czechia kudyznudy Rokytnice nad Jizerou mercedes 

PayU


Partner:

Nejbližší akce

Kurz Průvodce cestovního ruchu se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 21. srpen 2018, Úterý
Kde? Kurz se koná od 21. srpna 2018 do 26. srpna 2018 od úterý do neděle od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hodin dle níže uvedeného rozpisu hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2, jen pár kroků od zastávky metra Karlovo náměstí a tramvaje Palackého náměstí. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce PK 65-021-N. Cena kurzu je 5 500 Kč.
Číslo M/2018

Více informací

Balíček kurz Průvodce cestovního ruchu + Průvodce Prahou - se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 21. srpen 2018, Úterý
Kde? Kurz se koná každý den od 21. srpna 2018 do 8. září 2018 dle níže uvedeného rozpisu hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2 a zahrnuje 7 praktických vycházek po pražských objektech. Cena kurzu je 12 800 Kč, AKČNÍ SLEVA 9 900 Kč (platí do odvolání). Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce cestovního ruchu 65-021-N a zkoušce profesní kvalifikace Průvodce Prahou 65-028-N.
Číslo SP12/2018

Více informací

NOVINKA Kurz Průvodce cestovního ruchu kombinovaný s dálkovým studiem se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 24. srpen 2018, Pátek
Kde? NOVINKA - Máte málo času? Využijte možnost kombinovaného studia - prezenční + dálkové. Prezenčně pouze 3 dny - pátek, sobota a neděle 24. + 25. + 26. srpna 2018 . Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2, jen pár kroků od zastávky metra Karlovo náměstí a tramvaje Palackého náměstí. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce PK 65-021-N. Cena kurzu je 5 500 Kč.
Číslo N/2018

Více informací

Odběr novinek na email

Email: 

Odhlásit se

'.$domena.'