Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Kde v Praze býval nejstarší obchodní dům?

Právo trhu patřilo k významným privilegiím měst od středověku. Obchodní dům, v dnešním slova smyslu se objevuje ve druhé polovině 19.století století.

Právo trhu patřilo k významným privilegiím měst od středověku. Obchodní dům, v dnešní podobě se objevuje ve druhé polovině 19.století století.

Při prohlídkce Prahy - v ulici Na Příkopě průvodci Prahou ukazují turistům také jeden z nejstarších obchodních domů v Praze (někdy uváděný jako nejstarší).

Dům projektoval pro Prahu vídeňský architekt Theofil Hansel v letech 1869 - 1871 na místě původního domu ze 14. století, tzv. domu U Hartlů. Dnešní podoba je velmi reprezentativní. Vnější ušlechtilé průčelí s vysokým řádem korintských sloupů v duchu italské pozdní renesance se tehdy vyčleňovalo z okolní nízké zástavby. Za reprezentační fasádou se skrývá systém litinových konstrukcí.

V době komunismu zde býval Dům koberců, pak tzv. Dům elegance ve své době s luxusními oděvy. Dnes patří Benetonu a stojí na prahu další rekonstrukce. Uprostřed obchodu se nachází krásné zdobené schodiště vedoucí do prvního patra a v kombinaci s důmyslným osvětlením si najednou připadáte jako někde v honosném v paláci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Psali jsme také:
Hamleys - největší hračkářství 

Hledáte práci nebo brigádu či přivýdělek? Staňte se průvodcem!

kurzy průvodcůPrůvodce cestovního ruchu    
Průvodce Prahou   
Místní zástupce - delegát