Praha
Praha
Praha
Praha

Aktuality

Lanová dráha na Letnou

Délka tratě: 109 metrů, kapacita vozu: 40 osob, převýšení: 38 metrů, přepravní kapacita: 920 osob/hod, v provozu: 1891 - 1922

Provoz této lanovky byl zahájen v roce 1891 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy. Byla to první lanová dráha, která se rozjela na území Prahy i celých Čech. Její mladší kolegyně, lanová dráha na Petřín, byla spuštěna o dva měsíce pozdeji. V Praze se pak dále nachází jejich nejmladší kolegyně, a to lanová dráha v pražské ZOO. Trasa nejstarší lanové dráhy byla od dnešního Štefánikova mostu přes letenskou stráň až k restauraci v Letenských sadech. Tam mohli cestující přestoupit na Křižíkovu elektrickou dráhu a dále pokračovat v cestě.


Na obrázku je vidět místo, kde dříve jezdila lanová dráha na Letnou. 

Jednalo se o dvoukolejnou trať, po které jezdily dva vozy z továrny Ringhoffer. Motor fungoval na vodní pohon. Provoz lanovky ovšem spotřebovával příliš mnoho vody a v jejím okolí jí byl tím pádem nedostatek. Proto bylo rozhodnuto, že lanovka bude přestavěna na elektrický pohon. S novými elektrickými motory od Františka Křižíka jezdil vždy jeden vůz nahoru a druhý sloužil jako protiváha. Provoz této lanovky trval od roku 1903 do roku 1916.

Během 1. světové války nebyla lanovka v provozu a v roce 1922 byla zrušena úplně. Na místo ní byly o čtyři roky později vybudovány elektrické schody. Byly využívány hlavně při fotbalových zápasech Sparty a Slavie na Letné a vstupné na ně stálo 50 haléřů. Toto schodiště fungovalo až do roku 1935, kdy byly kvůli havarijnímu stavu uzavřeny.

Poslední zbytky lanové dráhy i pohyblivých schodů byly zničeny při stavbě Letenského tunelu. Zrušení lanové dráhy a pohyblivých schodů ovšem nezastavilo tisíce turistů, kteří každoročně míří na toto významné místo. Krásu letenských sadů turisté obdivují v turistické sezoně opravdu často, a to buď prostřednictvím průvodců, anebo na vlastní pěst. Na své si přijdou i milovníci zeleně a obdivovatelé zahrad, kteří ocení bujnou vegetaci, která se zde nachází. 

 Aktualizováno: 27.7.2016 RP

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

Staňte se průvodcem nebo delegátem ! Nabízíme kurzy a zkoušky pro

Tyrkys, škola cestovního ruchu, kurzy průvodců Průvodce cestovního ruchu * Průvodce pro region Praha *

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha *

Semináře první pomoci * cizí jazyky pro cestovní ruch *

Pracovník cestovní kanceláře * Delegát pro cestovní kancelář

Přednášky z historie a dějin umění * Účetnictví a daně pro cestovní ruch * Rozvoj osobnosti


Proč si vybrat TYRKYS?

  • Zaručujeme individuální přístup ke klientům a maximální možnou flexibilitu Vašeho vzdělávání.
  • Jsme tým zkušených lektorů - vysokoškolských pedagogů podnikajících v cestovním ruchu.
  • Předáme Vám mnoho osobních zkušeností a praktických dovedností z praxe.
  • Naše učebny mají vynikající polohu v centru Prahy  na křižovatce tramvají a metra 

Navštivte nás osobně: Na Moráni 5, 120 00 Praha 2
Telefonujte na číslo: +420 224 917 908
Pište na e-mail: kurzy@tyrkys.cz

Údaje o produktech uvedených na tomto webu byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. TYRKYS si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat. 

 

Jsme členy

Asociace cestovnich kancelari asociace instituci vzdelavani dospelych asociace průvodců wftga

Naši partneři

czechia kudyznudy Rokytnice nad Jizerou mercedes 

PayU


Partner:

Nejbližší akce

Tajné tipy pro průvodce - komentovaná prohlídka kostela sv. Václava na Zderaze - POUZE pro pozvané klienty a průvodce TYRKYS

Od kdy? 29. květen 2018, Úterý
Kde? Komentovaná prohlídka kostela sv. Václava - zdarma pro pozvané
Číslo T1/2018

Více informací

Kurz Průvodce Prahou se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 30. květen 2018, Středa
Kde? Večerní kurz Průvodce Prahou se koná od 30. května 2018 do 27. června 2018 vždy v pondělí a ve středu od 17:00 do 20:00 hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2 a zahrnuje 7 praktických vycházek po pražských objektech. Cena kurzu 8 900 Kč. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce Prahou PK 65-028-N.
Číslo 9/2018

Více informací

ZDARMA - Novinka - Krásy Prahy, aneb baví Vás poznávat Prahu?

Od kdy? 30. květen 2018, Středa
Kde? ZDARMA - seminář Krásy Prahy se koná 30. května 2018 (středa) od 17:30 do 18:45 v TYRKYSu, Na Moráni 5, Praha 2, jen pár kroků od stanice metra Karlovo náměstí a zastávky tramvaje Palackého náměstí.
Číslo DIV8/2018

Více informací

Odběr novinek na email

Email: 

Odhlásit se

'.$domena.'