Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Lanová dráha na Letnou

Délka tratě: 109 metrů, kapacita vozu: 40 osob, převýšení: 38 metrů, přepravní kapacita: 920 osob/hod, v provozu: 1891 - 1922

Provoz této lanovky byl zahájen v roce 1891 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy. Byla to první lanová dráha, která se rozjela na území Prahy i celých Čech. Její mladší kolegyně, lanová dráha na Petřín, byla spuštěna o dva měsíce pozdeji. V Praze se pak dále nachází jejich nejmladší kolegyně, a to lanová dráha v pražské ZOO. Trasa nejstarší lanové dráhy byla od dnešního Štefánikova mostu přes letenskou stráň až k restauraci v Letenských sadech. Tam mohli cestující přestoupit na Křižíkovu elektrickou dráhu a dále pokračovat v cestě.


Na obrázku je vidět místo, kde dříve jezdila lanová dráha na Letnou. 

Jednalo se o dvoukolejnou trať, po které jezdily dva vozy z továrny Ringhoffer. Motor fungoval na vodní pohon. Provoz lanovky ovšem spotřebovával příliš mnoho vody a v jejím okolí jí byl tím pádem nedostatek. Proto bylo rozhodnuto, že lanovka bude přestavěna na elektrický pohon. S novými elektrickými motory od Františka Křižíka jezdil vždy jeden vůz nahoru a druhý sloužil jako protiváha. Provoz této lanovky trval od roku 1903 do roku 1916.

Během 1. světové války nebyla lanovka v provozu a v roce 1922 byla zrušena úplně. Na místo ní byly o čtyři roky později vybudovány elektrické schody. Byly využívány hlavně při fotbalových zápasech Sparty a Slavie na Letné a vstupné na ně stálo 50 haléřů. Toto schodiště fungovalo až do roku 1935, kdy byly kvůli havarijnímu stavu uzavřeny.

Poslední zbytky lanové dráhy i pohyblivých schodů byly zničeny při stavbě Letenského tunelu. Zrušení lanové dráhy a pohyblivých schodů ovšem nezastavilo tisíce turistů, kteří každoročně míří na toto významné místo. Krásu letenských sadů turisté obdivují v turistické sezoně opravdu často, a to buď prostřednictvím průvodců, anebo na vlastní pěst. Na své si přijdou i milovníci zeleně a obdivovatelé zahrad, kteří ocení bujnou vegetaci, která se zde nachází. 

 Aktualizováno: 27.7.2016 RP

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

Staňte se průvodcem nebo delegátem ! Nabízíme kurzy a zkoušky pro

Tyrkys, škola cestovního ruchu, kurzy průvodců Průvodce cestovního ruchu * Průvodce pro region Praha *

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha *

Semináře první pomoci * cizí jazyky pro cestovní ruch *

Pracovník cestovní kanceláře * Delegát pro cestovní kancelář

Přednášky z historie a dějin umění * Účetnictví a daně pro cestovní ruch * Rozvoj osobnosti