Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Letenský kolotoč se opět roztáčí

Kdo jezdil v dětství na kolotoči na Letné? Pamatujete ještě?

Zvonek cinká, orchestrion hraje a vyjíždíme…. 

Když jsem byla malá, bydleli jsme na Letné a vzpomínám na tu radost, když jsem se mohla vozit na koníkovi. Některých jsem se dokonce bála, jak byli velcí.

Víte, že to je podle všeho nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě, snad i na světě?

Kolotoč zhotovil tesařský mistr Matěj Bílek v roce 1892 a byl umístěn na Královských Vinohradech. Po dvou letech provozu v roce 1894 byl přenesen na Letnou a zde stojí dodnes.

Nové místo pro kolotoč nebylo vybráno náhodně, jednalo se strategicky výbornou polohu. V provozu byl tzv. Letenský zámeček, který odjakživa sloužil jako výletní restaurace. O pár kroků dále byla horní stanice letenské lanové dráhy, která vedla od Vltavy a také první pražské elektrické dráhy Františka Křižíka, která vyjížděla z Královské obory. Takže o návštěvníky rozhodně nebyla nouze.

Kolotoč se dodnes nachází v původním novorenesančním pavilónu, který má dvanáctiúhelníkový půdorys a je zhotoven ze dřeva. Rozměry jsou poměrně malé, průměr má 12 metrů.

Letenský kolotoč, kolotoč na letné, škola tyrkys

Na ploše je 19 koní různých velikostí.

Z toho lze usuzovat, že se na kolotoči vozili i dospělí. Unikátnost koní spočívá v tom, že nejsou dřevění nebo z jiné hmoty, ale jedná se o koně vycpané a potažené pravou koňskou kůží bez spojů a sešívání. Dokonce u několika koní se dochovala původní sedla a uzdění (kůň Poly, Flora, Blesk a Šemík). Jejich restaurování byl složitý úkol a nové vhodné kůže se podařilo sehnat až ve Francii.

Vždy zazvoní zvonec ... a kolotoč se rozjde. Bohužel to je replika zvonce, protože ten původní v roce 1994 odcizil neznámý pachatel spolu s orchestrionem, který při jízdě vyhrával. Ten byl nahrazen jiným.

Kdy je možné kolotoč navštívit?

  • kolotoč je v provozu od 6.4. 2023 (čtvrtek) do 8.10. 2023, pokud budou příznivé klimatické podmínky, je možné, že se doba provozu prodlouží až do 29.10. 2023
  • duben, květen, září a říjen:  od pátku do neděle + státní svátky 10:00 – 18:00 
  • červen, červenec a srpen:   od pátku do neděle + státní svátky 10:00 – 19:00 
  • Polední pauza vždy 13:00 – 14:00.

A důležitá informace na závěr – jízda je limitována tělesnou hmotností 100 kg

jolana kopřiva myslivcová, škola, škola tyrkys, kolotoč na letnéLetenský kolotoč

 

 

 

 

 

 

Splňte si svůj sen a přidejte se k nám! Vybírejte vycházky, semináře, poznávejte Prahu s radostí :-)