Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Loreta

Pražská Loreta je bez jakékoliv pochybnosti místem s bohatou historií, významnou barokní památkou a také poutním místem. Pozornost každého návštěvníka jistě upoutá zdobné průčelí s hodinovou věží a loretánská zvonkohra, kterou je možné slyšet každou celou hodinu. Loreta má dodnes návštěvníkům co nabídnout – ať při pohledu zvenku tak při návštěvně areálu.

„Loretu“, tedy kopii Loretánské kaple návštěvníci uvidí až po vstupu do areálu. Loretánské kapli se někdy říká také Svatá Chýše a jedná se o kopii „svatého domku“, ve kterém archanděl Gabriel zvěstoval P. Marii, že počne z Ducha Svatého. Loretánská kaple se nachází v italském městě Loreto a je velmi uctívaná. Pražská Loreta se velmi podobá své italské předloze – její exteriér je bohatě zdoben reliéfy, je středem poutního místa a je obklopena ambitem s kaplemi.

V pravé nárožní kapli upoutá pozornost návštěvníků socha sv. Starosty (Wigefortis), která je oblečená do skutečných šatů, obutá do skutečných bot a na hlavě má paruku z pravých vlasů. Socha sv. Starosty má plnovous, což jistě vyvolává mnoho otázek. Podle legendy byla díky tomuto plnovousu zachráněna její čistota.

Za Loretánskou kaplí se nachází poutní kostel Narození Páně, který se může pyšnit jedním z nejkrásnějších a zachovalých rokokových interiérů v Praze. Návštěvníci mohou slyšet místní varhany během jednoho z pravidelných koncertů.

Hudba je s Loretou nerozlučně spjata. Každou celou hodinu návštěvníci uslyší mariánskou zvonkohru, během významných svátků hrají varhaníci na klaviatuře zvonkohry významné duchovní skladby.

Během prohlídky by měli návštěvníci věnovat dostatečnou pozornost i prostorám klenotnice, kde mohou vidět velkou část známého Loretánského pokladu. Když nepočítáme poklad při katedrále sv. Víta (který je navíc veřejnosti nepřístupný), jedná se o nejcennější chrámový poklad v České republice.

Od 1. července 2010 je v areálu Lorety možné za poplatek fotografovat. Je ovšem nutné dodržovat určitá pravidla – fotografování bez blesku, bez stativu a pouze k nekomerčním účelům. K dispozici je také audioprůvodce v sedmi jazycích (čeština, němčina, angličtina, ruština, španělština, francouzština a italština), tištěný průvodce v osmi jazycích a různé pohlednice a upomínkové předměty.

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře