Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Malostranská mostecká věž

Základní informace o Malostranské mostecké věži.

Malostranská mostecká věž je nejmladší částí Karlova mostu. Postavit ji nechal český král Jiří z Poděbrad v roce 1464 na místě původní románské věže. Spolu s Malostranskou mosteckou věží byla postavena i nižší, Juditina věž. Návrh věže koresponduje s koncepcí Otovy Staroměstské mostecké věže, její zdobení je ovšem mnohem chudší – nenachází se zde náročná sochařská výzdoba. Přes to všechno se jedná o významnou architektonickou památku pohusitské gotiky.

V roce 1503 byla Malá Strana a s ní i Malostranská mostecká věž poničena mohutným požárem, kvůli kterému musely být všechny interiéry znovu postaveny. Původně byla věž pouze fortifikačním prvkem, poté sloužila jako sklad nebo například jako požární hláska. V 19. století byla dokonce v přízemí věže klempířská dílna.

Podoba věže, jak ji známe dnes, vznikla v letech 1879 – 1883. Autorem úprav je architekt Josef Mocker. Věž je postavená z kamene, vnitřní zdivo je z opuky a cihel. Věž je pětipodlažní. Přízemí je zaklenuto renesanční klenbou s hřebínkem, která pravděpodobně vznikla až po požáru v roce 1503. Ostatní patra jsou plochostropá a mají dřevěnou fošnovou podlahu.

V prvním patře se nachází ochoz brány, v posledním patře lze navštívit ochoz samotné věže. Celá věž je zakončena unikátní krovovou soustavou, která vznikla po roce 1526. Zdejší krov je jedním z nejstarších v České republice, střecha je tvořena břidličnými taškami.

Věž je vysoká 43,5 metrů a ochoz se nachází ve výšce 26 metrů.

Brána byla postavena pravděpodobně za vlády Václava IV. a je tedy postavena v gotickém stylu. Je tvořena  dvěma lomenými oblouky a původně byla uzavírána masivními dubovými vraty a padací mříží. Z Karlova mostu je vidět ochoz s cimbuřím, které propojuje obě věže, na které jsou znaky s českým lvem, říšskou orlicí, Horní Lužice, Starého Města a Malé Strany.

Vstupné do věže: 
základní 90 Kč
snížené 65 Kč
rodinné 250 Kč
Návštěvníci všech vězí spravovaných MMP získají speciální slevu na vstupenku. 

Otevírací doba věže
listopad – únor: 10 – 18 hod
březen + říjen: 10 – 20 hod
duben – září: 10 – 22 hod

Aktualizováno: 3.4.2015

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře