Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Národní poklady nedozírné hodnoty

Jedny z nejvýznamnějších českých památek, jejichž cena je nevyčíslitelná - Relikviář sv. Maura, české korunovační klenoty a Závišův Kříž.

Relikviář svatého Maura

Jedná se o jeden z největších nálezů 20. století v České republice a symbolem české státnosti. Objeven byl na zámku Bečov nad Teplou roku 1985. Zde je také vystaven. Relikviář nechal vyrobit benediktýnský klášter v Belgickém Florennes. V relikviáři jsou uzavřeny kosterní ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura a sv. Timoteje. Je ozdoben dvanácti reliéfy, čtrnácti pozlacenými soškami, dále různými drahými kameny a polodrahokamy, antickými gemy a filigrány. Roku 2002 byl relikviář celkově zrestaurován v důsledku předešlého nevhodného uložení ve vlhké zemi.

České korunovační klenoty

České korunovační klenoty jsou uloženy v Korunní komoře v katedrále sv. Víta, která je uzamčena sedmi klíči. Držiteli klíčů jsou prezident, předseda vlády, pražský arcibiskup, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly sv. Víta a primátor hlavního města Praha.

Korunovační klenoty tvoří svatováclavská koruna, královské žezlo, královské jablko, korunovační roucho (plášť zdobený hermelínem, pás, štóla a manipul). Vystavovány jsou jen při zvláštních příležitostech na Pražském hradě. Tak ustanovil Karel IV, který nechal vyrobit svatováclavskou korunu, a k ní ještě nechal sepsat bulu, ve které se zakazuje korunu prodat či zastavil. Karel IV. se také podílel na sepsání Řádu korunování českého krále a královny. Svatováclavská koruna váží téměř 2,5 kilogramu a Karel IV. ji po celý svůj život nechával neustále upravovat a doplňovat.

České korunovační klenoty byly roku 1962 prohlášeny národní kulturní památkou.

Závišův kříž

Jedná se o raně středověký dvouramenný relikviářový zlatý kříž, který byl vyroben v letech 1220-30. Vysoký je 80 cm a zdobený drahokamy a perlami. Umístěn je ve vyšebrodském klášteře u Českého Krumlova.

Závišův kříž údajně dostal Záviš z Falkenštejna jako svatební dar, později ho daroval klášteru, aby se tak vykoupil ze svých hříchůˇ.

Mezi další vzácné národní památky patří například Dalimilova kronika, Věstonická venuše či Paladium země české a mnoho dalších.

 

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

Staňte se průvodcem nebo delegátem ! Nabízíme kurzy a zkoušky pro

Tyrkys, škola cestovního ruchu, kurzy průvodců Průvodce cestovního ruchu * Průvodce pro region Praha *

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha *

Semináře první pomoci * cizí jazyky pro cestovní ruch *

Pracovník cestovní kanceláře * Delegát pro cestovní kancelář

Přednášky z historie a dějin umění * Účetnictví a daně pro cestovní ruch * Rozvoj osobnosti