Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

(Nejen) Česká kuchyně je důvod, proč se alespoň na skok vracím domů!

Rádi bychom vám dnes přestavili českého cestovatele, fotografa, dobrodruha, životního dobrovolníka, ale také učitele angličtiny – Otu, v současné době trvale žijícího v Norsku. Tedy, pokud zrovna samozřejmě necestuje po světě.

Výlet s mojí třídou - stopovali jsme

Odkud pocházíš?

Jsem čistokrevný Pražák. 
 
Jaké je tvé povolání?
 
Jsem hlavně učitel angličtiny. 
 
Jak vypadal například tvůj loňský rok?
 
V loňském roce jsem se pohyboval na pěti karibských ostrovech. Nejdříve jsem si naordinoval krátký odpočinek a po té následovala dobrovolnická práce - osm hodin denně, šest dní v týdnu, devět měsíců. Učil jsem zdarma angličtinu v církevních školách nebo ve školách místních neziskových organizací.  
Tuto mapu si školáci pro výuku vytvořili sami
 
Využil jsi někdy v zahraničí průvodcovské služby? 
 
Ano. Většinou ve velkých evropských a severoamerických městech. V Asii a Africe méně často a více neformálně.
Úžasnou zkušenost mám například se službami průvodce v Římě. Stihl jsem toho více, než kdybych se na prohlídku vydal sám. A zároveň jsem spatřil věci, které bych bez tohoto průvodce neviděl. Mimo jiné škvírku ve vrátkách jedné zahrady, skrz kterou jsem nahlédl do Vatikánu. 
 
 
Domníváš se, že jsou země, kde by cestovatel bez místní pomoci raději neměl podnikat téměř nic? 
Určitě Severní Korea, ale to asi ví každý cestovatel. A dále všude, kde je možnost zranění nebo ztracení se. Pro mě to byl například Nový Zéland na ledovcích. 
 
Vánoční strom v Karibiku
 
Jaké jsou tvé návraty domů do Čech? 

Zrovna toto září bych to popsal - super počasí, milá přebývání s rodinou, příjemné setkání s přáteli…ztratil jsem ten zvláštní pocit „stesku“…
 
Chybí ti něco nebo si užíváš něčeho, co je jen v ČR a nikde jinde na světě?
 
Za mě je to určitě naše kuchyně. Máme jedinečné jídlo. A možná pro některé překvapivě povahu. Vidím nás jako mutaci mezi povahovými vlastnostmi Němců a Rusů. Dle mého názoru jsme přesně uprostřed. A další věc, která mi v ČR nesmírně vadí je fakt, že místní  vrchní/číšníci jsou „herci“. U nás a v Turecku. Chovají se povýšeně vůči zákazníkům. Myslí si, že různými gesty dají najevo, že jsou „hogo fogo“. V jiných zemích se s tím nesetkáte ani v těch nejlepších restauracích. 
 
Ota - cestovatel
Jsi učitel angličtiny. Jak to vidíš s „užitečností“ učení se cizích jazyků? A jak brzy začít? Od narození? Ve školkovém věku? Na základní škole?
 
Začal bych asi tak kolem šestého roku. I když, pokud děti začnou v mateřské školce, je to v pohodě, pokud se to dělá dobře. Ale za mě je ta hranice šestý rok. 
 

Učíš děti v různých koutech světa. Liší se od sebe nějak?

Učil jsem v Kuridstánu (Turecko, Írán), v Indii, Norsku, na Haiti, v Palestině, Izraeli, Japonsku, České Republice, Austrálii, Litvě a Malajsii.
 
Nejlepší to bylo svým způsobem v Japonsku – děti jsou disciplinované. Ale na druhou stranu jsou jako stádo, bez vlastního názoru. 
 
Studenti z Myanmaru/Burmy (střední Asie) byli nejrychlejší, co se týče pokroku v učení. Byl to jejich další cizí jazyk kromě malajštiny. Nečekal jsem, že se imigranti naučí za dva měsíce tak dobře anglicky. Měli velkou motivaci, protože chtěli všichni nějakým způsobem pokračovat do Evropy. A spolupracovali nejen děti, ale i rodiče. 
 
Moji studenti
 
Jak vidíš Čechy, co se týče jazykové vybavenosti – ve srovnání se světem?
 
Lepší se to, ale je to pod 30% plynulosti.  
 
Jsi rodilý Pražák. Přijede ti návštěva ze světa, která v podstatě vůbec nic neví o Praze. Kam bys ji určitě vzal? Která místa bys jí určitě ukázal?
 
Okamžitě bych je sebral a vzal bych je do Českého Krumlova. Prahu jim ukáže každý průvodce. Já bych je vzal do Krumlova.  To město se mi nějak zapsalo do srdce a ukazuji ho cizincům raději než Prahu. 
 
Autor: BJung
Foto: archiv Ota
 
Čtěte také:

Hledáte práci nebo brigádu či přivýdělek? Staňte se průvodcem!

 kurzy průvodcůPrůvodce cestovního ruchu    
Průvodce Prahou   
Místní zástupce - delegát  

 

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP  

Další kurzy a semináře