Praha
Praha
Praha
Praha

Články

Nejstarší mosty ČR

Jak vypovídá název, je tento tento článek zaměřen na nejstarší mosty, které kdy na našem území byly postaveny - most Švédský, Kamenný, Karlův, Juditin a kamenný roudnický most.

Při návštěvě České republiky, proslulé jako srdce Evropy, chtějí turisté vidět to nejlepší. Mezi nejčastěji navštěvovaná místa v Praze patří proslulé mosty přes Vltavu. V podstatě každý turista, který navštíví Prahu, zavítá alespoň jednou na Karlův most, aby se pokochal krásnou scenérií historické části hlavního města, spojenou s uměleckou atmosférou. Každý průvodce by měl znát historii nejstarších mostů nejen v Praze, ale v celé České republice. Přinášíme Vám přehled a zajímavosti o nejstarších mostech v ČR.

Juditin most

Každý průvodce Prahou nezapomene zmínit Juditin most, když prochází se svou skupinou přes Karlův most. Výstavba Juditina mostu byla započata roku 1158 a dokončena roku 1172. Most je pojmenován podle mecenášky stavby, kterou byla Judita Durynská, manželka krále Vladislava II. Ovšem podnět ke stavbě dal arcibiskup Daniel. Most stál přibližně v místech dnešního Karlova mostu. Jednalo se o první kamenný obloukový most v Evropě. Měril 514 metrů a široký byl 6,8 metrů. Juditin most se bohužel nedochoval v důsledku povodně, která ho roku 1342 zničila. Pozůstatky jeho rekonstrukce je možno vidět v budově řádu křižovníků na Křižovnickém náměstí či ve sklepích domů na Malé Straně. 

Kamenný most v Písku

Tento gotický most je přezdívaný jako Jelení, a to podle středověké pověsti. Rozhodlo se, že most bude pojmenován podle toho, kdo přes něj jako první přejde. Nečekaně však přes něj přeběhl jelen.

Jedná se o vůbec nejstarší dochovaný most v ČR, který vede přes řeku Otavu jižně od Prahy, postaven roku 1270 za vlády Přemysla Otakara II. Jeho délka činí přibližně 110 metrů a šířka 6,25 metru. Po obou koncích mostu byly postaveny dvě věže, které se ale nedochovaly. Postaven byl původně na 7 obloucích, ale jeden oblouk zničily časté povodně. Na mostě  jsou umístěny repliky barokních soch ve čtyřech sousoších a kříže.

Průvodci mohou svým turistům o tomto mostu nabídnout i jednu zajímavost: Během restaurátorských oprav kříže v něm byla nalezena zpráva od sochaře Karla Vlačihy o dvou opravách kříže z konce 19. století a z 2. poloviny 20. století a navíc jeden výtisk Rudého práva.

Kamenný roudnický most

Jednalo se o třetí nejstarší most, hned po Juditině mostě a mostě v Písku, z roku 1340. Nechal ho postavit pražský biskup Jan IV. z Dražic mistrem Vilémem. Most přestál několik povodní, avšak během třicetileté války jej roku 1634 zcela zničil švédský maršál Bannér. Až roku 1910 byl místo něj postaven nový roudnický most.

Karlův most

Karlův most byl postaven místo strženého Juditina mostu v letech 1357-1402 a stal se tak jediným mostem vedoucím přes Vltavu. Také byl důležitou součástí evropských obchodních cest. Původně se nazýval jako "Kamenný" či "Pražský". Až v druhé polovině 19. století se uchytil název Karlův most, a to na podnět Karla Havlíčka Borovského. Na most se postupně dosadilo 31 soch. Měří přibližně 516 metrů podélně a na šířku má 9,5 metrů. Most je také doplněn třemi věžemi - malou a velkou Malostranskou mosteckou věží a Staroměstskou mosteckou věží.

Základní kámen mostu byl položen přesně roku 1357 v 5 hodin a 31 minut vzhledem k pozitivní konstelaci Slunce a Saturnu. Při stavbě se prý do malty přidávala vajíčka, ale před několika lety se ukázalo, že to nebyla vejce, ale mléko a víno.

Karlův most patří mezi nejnavštěvovanější památky v Praze, jsou častým cílem všech návštěvníků a žádný průvodce Prahou ho neopomene zahrnout do plánu trasy. 

Švédský most

Švédský kamenný most se nachází v obci Dobřív nedaleko Rokycan. Most je jednoobloukový o délce 20 metrů a šířce 4 metry. Postaven byl údajně již roku 1379. Uprostřed mostu je umístěna socha ženy - s největší pravděpodobností sv. Barbora. Na jednom konci je také socha sv. Jana Nepomuckého, která má na svém podstavci po všech čtyřech stranách umístěny sluneční hodiny.

A jako zajímavost může průvodce nabídnout, že název Švédský most je odvozen dle pověsti, že se v Dobřívi během třicetileté války odlévaly koule švédským vojskům, a ty pak byly přepravovány právě po tomto mostě.

Aktualizace: 16.9.2015

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře  

  


Proč si vybrat TYRKYS?

  • Zaručujeme individuální přístup ke klientům a maximální možnou flexibilitu Vašeho vzdělávání.
  • Jsme tým zkušených lektorů - vysokoškolských pedagogů podnikajících v cestovním ruchu.
  • Předáme Vám mnoho osobních zkušeností a praktických dovedností z praxe.
  • Naše učebny mají vynikající polohu v centru Prahy  na křižovatce tramvají a metra 

Navštivte nás osobně: Na Moráni 5, 120 00 Praha 2
Telefonujte na číslo: +420 224 917 908
Pište na e-mail: kurzy@tyrkys.cz

Údaje o produktech uvedených na tomto webu byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. TYRKYS si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat. 

 

Jsme členy

Asociace cestovnich kancelari asociace instituci vzdelavani dospelych asociace průvodců wftga

Naši partneři

czechia kudyznudy Rokytnice nad Jizerou mercedes 

PayU


Partner:

Nejbližší akce

Kurz Průvodce cestovního ruchu se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 21. srpen 2018, Úterý
Kde? Kurz se koná od 21. srpna 2018 do 26. srpna 2018 od úterý do neděle od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hodin dle níže uvedeného rozpisu hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2, jen pár kroků od zastávky metra Karlovo náměstí a tramvaje Palackého náměstí. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce PK 65-021-N. Cena kurzu je 5 500 Kč.
Číslo M/2018

Více informací

Balíček kurz Průvodce cestovního ruchu + Průvodce Prahou - se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 21. srpen 2018, Úterý
Kde? Kurz se koná každý den od 21. srpna 2018 do 8. září 2018 dle níže uvedeného rozpisu hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2 a zahrnuje 7 praktických vycházek po pražských objektech. Cena kurzu je 12 800 Kč, AKČNÍ SLEVA 9 900 Kč (platí do odvolání). Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce cestovního ruchu 65-021-N a zkoušce profesní kvalifikace Průvodce Prahou 65-028-N.
Číslo SP12/2018

Více informací

NOVINKA Kurz Průvodce cestovního ruchu kombinovaný s dálkovým studiem se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 24. srpen 2018, Pátek
Kde? NOVINKA - Máte málo času? Využijte možnost kombinovaného studia - prezenční + dálkové. Prezenčně pouze 3 dny - pátek, sobota a neděle 24. + 25. + 26. srpna 2018 . Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2, jen pár kroků od zastávky metra Karlovo náměstí a tramvaje Palackého náměstí. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce PK 65-021-N. Cena kurzu je 5 500 Kč.
Číslo N/2018

Více informací

Odběr novinek na email

Email: 

Odhlásit se

'.$domena.'