Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Nová expozice v Kamenném domě Českého muzea stříbra

V Českém muzeu stříbra – v Kamenném domě – byla 15. května slavnostně otevřena nová stálá expozice Spolkový život a osobnosti Kutné Hory 19. století. Expozice zahrnuje výběr těch nejdůležitějších a nejzajímavějších kutnohorských spolků a osobností spojenými s dějinami tohoto pátého nejlidnatějšího města v Čechách.

C. k. výsostný sbor měšťanských ostrostřelců, který byl založen v roce 1770 je nejstarším spolkem prezentovaným na výstavě. Spolek navazoval na středověkou tradici, kdy se kratochvilně střílelo „ku ptáku“. Činnost tohoto spolku byla nepřehlédnutelná, protože právě díky němu byla za městským pivovarem postavena střelnice, taneční sál i restaurace. C. k. výsostný sbor měšťanských ostrostřelců měl i svou vlastní kapelu.

Sokol kutnohorský vznikl téměř o sto let později, v roce 1862. V počátcích byl Sokol spojen s hasičským sborem, který se ale nakonec osamostatnil. Další zajímavé spolky jsou například Archeologický sbor Vocel, který založil v Kutné Hoře muzeum, které se časem přeměnilo na České muzeum stříbra a který se také zasadil o záchrany chrámu svaté Panny Barbory – spolek restauraci inicioval, zajišťoval, vedl a spolufinancoval.

Jedním z nejdůležitějších kutnohorských rodáků je Jan Erazim Wocel, který byl jedním z předních vědců své doby. Na počátku své kariéry se zabýval hlavně malířstvím a literaturou, archeologii a dějinám umění se začal věnovat až ve 40. letech 19. století.  Císař ho v roce 1850 jmenoval mimořádným a později i řádným profesorem dějin umění, české literatury a dějin umění na Univerzitě Karlově v Praze.

Za zmínku stojí i JUDr. Bedřich Pacák, který z role poslance říšské rady prosadil dotace důležité k záchraně svatobarborského chrámu. JUDr. Pacák se stal ve vládě barona von Becka ministrem pro české záležitosti a zařídil, že Kutnou Horu navštívil císař a král František Josef I., což byla pro všechny obyvatele města zcela jedinečná událost.

Autorem a garantem expozice je historik Českého muzea stříbra, Bc. Josef Kremla. Exponáty pocházejí většinou z interních sbírek muzea, najdete zde ale i exponáty ze sbírek Státního okresního archivu Kutná Hora, Městského muzea a knihovny Čáslav a také exponáty zapůjčené od soukromých sběratelů.

 

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

Staňte se průvodcem nebo delegátem ! Nabízíme kurzy a zkoušky pro

Tyrkys, škola cestovního ruchu, kurzy průvodců Průvodce cestovního ruchu * Průvodce pro region Praha *

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha *

Semináře první pomoci * cizí jazyky pro cestovní ruch *

Pracovník cestovní kanceláře * Delegát pro cestovní kancelář

Přednášky z historie a dějin umění * Účetnictví a daně pro cestovní ruch * Rozvoj osobnosti