Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Paní Jáša Kostlánová – nejstarší česká průvodkyně

Nejstarší česká průvodkyně, narozená v roce 1919, je stále plná elánu, studuje, cestuje a provádí turisty po Praze. Přečtěte si příběh Jaroslavy Kostlánové – paní Jášy.

Paní Jáša je velmi zkušenou a spolehlivou průvodkyní s více než třicetiletou praxí, a tak není divu, že ji některé turistické zájezdy přímo vyžadují. Ovládá čtyři světové jazyky, kromě obligátní angličtiny a němčiny hovoří také dánsky a francouzsky. Přestože zažila všechny české prezidenty, na svůj věk vůbec nehledí a se svými vrstevníky se moc nestýká. Raději se pohybuje mezi lidmi o generaci nebo o dvě mladšími.

Stále cestuje a poznává nové kouty světa – před pár lety projela autem Austrálii a každoročně létá za dcerou do Kalifornie. Jednou dokonce vystupovala v Hollywoodu v místní televizi. Když jí bylo padesát let, tak s kamarádkou procestovaly Japonsko. Cestovala i za minulého režimu, protože její manžel působil ve Světové zdravotnické organizace a tudíž měl diplomatický pas a z něho plynoucí výhody. Díky tomu strávila například čtyři roky v Dánsku.

Paní Jáša se neustále vzdělává, momentálně studuje fyziku a meteorologii v Centru celoživotního vzdělávání. Prohlašuje, že za svou vitalitu vděčí hlavně zdravému životnímu stylu a genům. A nakonec přidává radu: „Pijte hodně mléko a pravidelně cvičte.“

Práci průvodce lze vykonávat v každém věku. Je mnoho průvodců - čiperných seniorů. Práce průvodce nebo delegáta má velkou výhodu - je to jedna  z mála profesí, kde neplatí ono známé "přijímáme pouze do 35 let". Důležité je, aby zdraví sloužilo a průvodce měl motivaci se neustále vzdělávat. 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře