Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Příjmy z cestovního ruchu opět vzrostly

Cestovní ruch v České republice se vyvíjí pozitivně, což je dobrá zpráva nejen pro českou ekonomiku, ale hlavně pro lidi, kteří v cestovním ruchu pracují, tedy i pro průvodce. Průvodci tak mají stále dostatek práce, které neustále přibývá, jak vyplývá z následujících údajů.

Rok 2015 byl pro cestovní ruch jedním z rekordních. Ze zveřejněných údajů České národní banky vyplývá, že příjmy z příjezdového cestovního ruchu stouply o téměř pět procent - tedy na 148,8 miliardy korun.

Českou republiku navštívilo rekordních 28,7 miliónu turistů. Nárůst je o cca 8 procent navíc. Přibylo turistů z Německa, Slovenska, Polska, USA, Číny, Jižní Koreje i dalších zemí. 

Také naši občané cestovali více. Výdaje Čechů za turistiku se meziročně v roce 2015 zvýšily o téměř 12 procent, tedy na 119,7 miliardy. 

Každoročně sezónu symbolicky otevírají velikonoce. Vzhledem k tomu, že letos jsou relativně brzy a počasí je příznivé, začala sezóna netradičně již o mnoho dříve. Již nyní jsou průvodci velmi vytížení a v plném proudu! 

Do Česka přijelo v prvních šesti měsících  roku 2015 téměř 12,4 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 9,5 procenta více. Z toho zhruba 4,9 milionu tvořili zahraniční turisté, kteří se ubytovali minimálně na jednu noc. Jednodenních návštěvníků bylo 6,4 milionu, tranzitních cestujících pak 1,1 milionu. Vyplývá to z aktuálních údajů agentury CzechTourism a Českého statistického úřadu.

Mezi jednodenními návštěvníky tvoří více než polovinu Němci, kteří mimo jiné využívají pro ně výhodný kurz české koruny. „Celkově jsou výhodné nákupy hlavním důvodem návštěvy pro více než tři čtvrtiny jednodenních návštěvníků,“ uvedla generální ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková. Návštěvníci z Německa tvořili v prvním pololetí 60 procent z 6,4 milionu cizinců, kteří se v Česku zdrží jen jeden den. Dalších 14 procent tvořili Rakušané, stejně bylo i Slováků. Poláci tvořili desetinu jednodenních návštěvníků. Pro turisty je hlavním důvodem návštěvy Česka dovolená (65 %), obchodní jednání (16 %) či návštěva příbuzných a známých (12 %)

Do pozitivního vývoje cestovního ruchu se v prvním pololetí promítlo několik faktorů. Patří sem například významné sportovní události, které ovlivnily příjezdový cestovní ruch v místech svého konání,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. V loňském roce přijelo do Česka celkem 25,7 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 3,8 procenta více. Většina z nich (51,6 procenta, respektive 13,2 milionu) ale strávila v Česku jen jeden den. V tuzemských hotelech a penzionech se ubytovalo 8,1 milionu turistů z ciziny. Téměř desetina ze zahraničních návštěvníků použila Českou republiku jen jako tranzitní zemi.

Zdroj: ČTK a COT BUSINESS

Aktualizace: JKM 17.3.2016 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře