Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Slovinsko - nové dálniční známky

Důležité informace o dálničních známkách ve Slovinsku - jedná se hlavně o nestandardní rozdělení vozidel do mýtných skupin.

Klienti, kteří mají zájem o cesty do Chorvatska a Slovinska se často pracovníků cestovních kanceláří a průvodců cestovního ruchu ptají, kolik stojí dálniční známky ve Slovinsku. Tato informace je velmi důležitá a cenná právě v době nejvyšší sezóny při cestách k moři. 

delegát cestovní kanceláře Cesta Slovinskem osobním automobilem je velmi pohodlná, protože dálnice je kvalitní a cesta uběhne velmi rychle. Na druhou stranu dálnice ještě není zcela dokončená a jsou lidé, kteří se zpoplatněné úseky snaží objet po neplacených cestách. Je otázkou volby, kterou variantu zvolit. 

Známka sama o sobě levná není (a už vůbec není levná při propočtu cena děleno počtem kilometrů), ale pokud turista cestuje celkem autem třeba 1 200 km nebo i více, nabízí se otázka, zda úspora peněz vyváží pohodlí a rychlost, se kterou se přejede Slovinské území.

Známku (vinjetu) lze zakoupit na některých benzínových pumpách v Rakousku a na dálničním přechodu ve Slovinsku. Cesta bez platné známky je pokutována a Slovinci pravidelně vylepené dálniční známky - vinjety kontrolují.  Známka za v přepočtu 450 Kč má platnost 7 dní (a to je pro většinu turistů krátká doba, neboť dovolené trvají v průměru 10 až 14 dní), takže nezbývá než koupit známku měsíční za 900 Kč.

Známka platí pouze pokud je tzv. proštípnutá a je správně nalepena na vozidle. Místo, kde se vylepuje je zobrazeno na dálniční známce. 

Od 1. prosince 2013 platí ve Slovinsku nové nařízení týkající se dálničních známek. Toto nařízení rozděluje dvoustopá motorová vozidla do 3,5 tuny do dvou tříd:

  • Třída 2A - dvoustopá motorová vozidla a obytné vozy s výškou nad přední nápravou do 130 centimetrů, s přípojným vozidlem nebo bez něj.
     
  • Třída 2B - dvoustopá motorová vozidla s výškou vozidla nad přední nápravou od 130 centimetrů výše, s přípojným vozidlem nebo bez.


Řidiči vozidel třídy 2A zaplatí za týdenní dálniční známku 15 EUR, za měsíční 30 EUR a za roční pak 110 EUR.
Ceny dálničních známek pro vozidla třídy 2B jsou o hodně vyšší: týdenní dálniční známka vyjde na 40 EUR, měsíční na 80 EUR a roční poté na 220 EUR.

Slovinsko vydalo seznam vozidel, která patří do skupiny 2B. Jedná se například o vozy Citroën C25, Citroën Jumper, Fiat Ducato, Ford Transit, Ford Tourneo Custom, Hyundai H100, IVECO Daily, KIA K, KIA Pregio, KIA Besta, KIA Towner, Mazda E2200, Mercedes T1, Mercedes 100 (a starší modely), Mercedes Sprinter, Nissan Urvan, Nissan Vanette, Nissan Cabstar, Nissan Interstar, Nissan Primastar, Opel Arena, Opel Movano, Opel Vivaro, Peugeot Boxer, Peugeot J5, Renault Master, Renault Trafic, Toyota Hiace, Volkswagen LT, Volkswagen Crafter, Volkswagen Transporter, Volskwagen Caravelle, Volkswagen Multivan. Tento přehled je pouze orientační. Před cestou do Slovinska si vždy zjistěte konkrétní informace o Vašem vozidle, například na stránkách Slovinské správy dálnic (www.dars.si)

Za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez platné dálniční známky správné kategorie Vám může být udělena pokuta ve výši 300 - 800 EUR.

Pro vozidla nad 3,5 tuny se neprodávají dálniční známky, řidiči musí platit mýtné podle ujetých kilometrů.

Aktualizace: 1.7.2015

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře