Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Slovinsko - nové dálniční známky

Důležité informace o dálničních známkách ve Slovinsku - jedná se hlavně o nestandardní rozdělení vozidel do mýtných skupin.

Dálniční známka SLOVINSKO - žhavé novinky 

Klienti, kteří mají zájem o cesty do Chorvatska a Slovinska se často pracovníků cestovních kanceláří a průvodců cestovního ruchu ptají, kolik stojí dálniční známky ve Slovinsku. Tato informace je velmi důležitá a cenná právě v době nejvyšší sezóny při cestách k moři. 

Cesta Slovinskem osobním automobilem je velmi pohodlná, protože dálnice je kvalitní a cesta uběhne velmi rychle. Na druhou stranu dálnice ještě není zcela dokončená a jsou lidé, kteří se zpoplatněné úseky snaží objet po neplacených cestách. Je otázkou volby, kterou variantu zvolit. 

Známka sama o sobě levná není (a už vůbec není levná při propočtu cena děleno počtem kilometrů), ale pokud motorista  cestuje celkem autem třeba 1 200 km nebo i více, nabízí se otázka, zda úspora peněz vyváží pohodlí a rychlost, se kterou se přejede Slovinské území.

POZOR - od roku 2022 jsou papírové nalepovací známky zrušeny a dálniční známku (vinjetu) lze koupit pouze elektronicky. Portálů je celá řada, ale nejvýhodnější se mi jeví zakoupit přímo na stánkách Slovinské správy dálnic . Cena je uvedena v EUR, dá se zaplatit on line kartou. Někomu se může jevit nevýhodné, že stránky nejsou v češtině. Ale jsou tam obrázky a myslím, že to je srozumitelné i pro ty, kdo cizím jazykem zrovna příliš nevládnou. A hlavně u tzv. překupníků je cena vyšší. Známka je nově registrovaná na SPZ vozidla, takže je nepřenosná. 

Známka se dá zakoupit i cestou na celé řadě míst. Jako například na  hraničním přechodu Šentilj je toto místo v prostorách bývalé celnice nebo ještě v Rakousku na poslední benzínové pumpě. Mají tam velké panely, které slouží jako tablet. V sezóně u nich bývá fronta, takže koupit známku ještě doma to jistí. 

Cestování bez platné známky je pokutováno a Slovinci dálniční známky - vinjety kontrolují. Případná pokuta se pohybuje mezi 300 až 800 Eur - takže žádný levný špás. 
Nejlevnější známka pro osobní auto stojí 15 EUR, ale nevýhodou je, že platí pouze týden, což je pro většinu turistů krátká doba. Dovolené trvají v průměru 10 až 14 dní, takže pak nezbývá nic jiného než koupit známku za 30 EUR na celý měsíc

Navíc ve  Slovinsku již řadu let platí rozdělení dvoustopých motorových vozidel do 3,5 tuny do dvou tříd:

Třída 2A - dvoustopá motorová vozidla a obytné vozy s výškou nad přední nápravou do 130 centimetrů, s přípojným vozidlem nebo bez něj.

Třída 2B - dvoustopá motorová vozidla s výškou vozidla nad přední nápravou od 130 centimetrů výše, s přípojným vozidlem nebo bez. Zde jsou ceny vyšší. Týdenní dálniční známka vyjde na 30 EUR a měsíční již na 60 EUR. 

Slovinsko vydalo seznam vozidel, která patří do skupiny 2B. Jedná se například o vozy Citroën C25, Citroën Jumper, Fiat Ducato, Ford Transit, Ford Tourneo Custom, Hyundai H100, IVECO Daily, KIA K, KIA Pregio, KIA Besta, KIA Towner, Mazda E2200, Mercedes T1, Mercedes 100 (a starší modely), Mercedes Sprinter, Nissan Urvan, Nissan Vanette, Nissan Cabstar, Nissan Interstar, Nissan Primastar, Opel Arena, Opel Movano, Opel Vivaro, Peugeot Boxer, Peugeot J5, Renault Master, Renault Trafic, Toyota Hiace, Volkswagen LT, Volkswagen Crafter, Volkswagen Transporter, Volskwagen Caravelle, Volkswagen Multivan. Tento přehled je pouze orientační. Před cestou do Slovinska si vždy zjistěte konkrétní informace o Vašem vozidle, například na stránkách Slovinské správy dálnic (www.dars.si)

Pro vozidla nad 3,5 tuny se neprodávají dálniční známky, řidiči musí platit mýtné podle ujetých kilometrů.

POZOR - zde naleznete přehled povinné výbavy 

Aktualizace:  24.2.2023

Tefonujte na 602 204 123, pište na kurzy@tyrkys.cz