Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Tyrkys pomáhá - transplantace kostní dřeně

Dne 21. června 2014 se uskutečnilo setkání pacientů u příležitosti 25. výročí transplantace kostní dřeně a průvodci a průvodkyně z TYRKYSu byli u toho.

Dne 21. června 2014 se uskutečnilo setkání pacientů u příležitosti 25. výročí transplantace kostní dřeně.

Když v listopadu 1989 na II. dětské klinice Fakultní nemocnice v Motole byla provedena první transplantace kostní dřeně u dítěte s vysoce rizikovou leukémií v bývalém Československu, jednalo se v rámci světa stále ještě o poměrně experimentální a jen omezeně dostupnou metodu.

Až  v roce 1979 byla v USA uskutečněna první transplantace kostní dřeně s použitím nepříbuzného dárce. Úspěch povzbudil nadšené dobrovolníky k zakládání registrů dobrovolných dárců nejprve v USA a v Evropě.

V roce 2014  si ve Fakultní nemocnici v Motole připomíná 25 let transplantačního programu u dětí s maligním onemocněním. Za tu dobu prošlo  transplantační jednotkou kolem 600 dětí.

Pořádání setkání v Praze se stalo již tradicí - je to oslava radosti  z nového života pacientů, z jejich i našich úspěchů. Na setkání přijíždějí kromě bývalých pacientů i jejich rodiče, partneři, sourozenci.

Letos se setkání konalo  21. června.  Celý den probíhal  kulturní a sportovní program, doplněný odpoledními fakultativními výlety a jízdou historickou tramvají po centru Prahy.

TYRKYS, škola kultury podnikání byla u této výjimečné akce. Společnosti Donor jsme v průběhu slavnostního dne darovali průvodcovské služby průvodců v celkové hodnotě 12 000 Kč.  Naši průvodci doprovázeli v historické tramvaji a po Praze.
 
Děkuji průvodkyni Tezerce Molkové, která  za svůj odborný výklad nepřijala  honorář a prohlídku provedla zcela zdarma jako svůj příspěvek k této úžasné akci. 

 Tefonujte  na 602 204 123, pište na kurzy@tyrkys.cz

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky