Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Vyberte si správný zájezd

Chystáte se na dovolenou? Vybíráte Váš zájezd? Upoutala Vás nízká cena nabízeného zájezdu? Doba výběru dovolené je tady, a proto by lidé měli být opatrní, jaký zájezd a u jaké společnosti - cestovní kanceláře si zvolí.

V případě, že se rozhodujete o koupi zájezdu, pečlivě si ověřte všechny informace. Velmi nízká cena je často lákavá, ale nesmíme zapomenout, že cílem každého člověka je prožít klidnou a spokojenou dovolenou.

Podmínky ogranizování zájezdů stanoví v České republice zákon č. 159/1999 Sb. Tento zákon také definuje, co to vlastně je zájezd z hlediska zákona. Zájezdem se rozumí předem sestavená a za souhrnnou cenu nabízená kombinace minimálně dvou typů služeb (například doprava a ubytování). Zájezd může organizovat na vlastní jméno a vlastní odpovědnost pouze koncesovaná cestovní kancelář.

Cestovní agentury smí prodávat zájezdy koncesovaných cestovních kanceláří s tím, že klienta musí být řádně informovat, od jaké cestovní kanceláře mu zájezd nabízejí. 

Mnoho klientů se často nechá nalákat výhodnou cenou a často ani netuší, že ta cestovní agentura, u níž si zájezd vybrali, je ve skutečnosti jen nějaký klub, spolek či zájmové sdružení. A právě tyto různé kluby mnohdy nabízí zájezdy, aniž by pro to měly podnikatelské oprávnění, čímž porušují zákon. Tím pádem se také může například stát, že turista bude v zahraničí nemile překvapem v případě nějakého úrazu, kdy zjistí, že není dostatečně pojištěn.

Pokud si kupujete zájezd od cestovní agentury je třeba si ověřit, že pořádající cestovní kancelář má koncesi k provozování cestovní kanceláře a povinné pojištění proti úpadku. Stejně tak si to ověříte i v případě, že kupujete zájezd přímo od cestovní kanceláře.

A pak už se můžete dát do studia nabídek a vybírat a vybírat ten nejlepší zájezd právě pro Vás. Výhodou cestování s cestovní kanceláří je zejména skutečnost, že vše máte zajištěno a nemusíte se o nic starat. Zájezd doprovází průvodce cestovní kanceláře nebo u pobytového zájezdu se o Vás bude starat delegát cestovní kanceláře (nově se nazývá místní zástupce cestovní kanceláře).
 

 • Při výběru zájezdu nehleďte jen na cenu jako takovou, ale na to, jaké služby cena obsahuje. Zdánlivě dražší zájezd může být v konečném důsledku levnější. (zájezd Vám může prodražit placené internetové připojení v hotelu pokud chcete být neustále on line, parkování při cestě vlastním automobilem a řada dalších drobností).
   
 • Ujasněte si, jakou dovolenou si přejete. Pod pojmem "taková pěkná dovolená" si každý představí každý člověk něco jiného. Vytvořte si seznam Vašich požadavků (například hotel s výhledem na moře, oblázková pláž, apartmány přímo u sjezdovek, wi-fi připojejí zdarma, dětské animační programy atd.)
   
 • Požadujte od cestovní kanceláře přesné informace. Ptejte se, ptejte se a ptejte se. Základem spokojenosti jsou přesné informace. Stejně tak si zjistěte reference od jiných klientů, případně hledejte reference na internetu. Například o nabízených hotelech, restauracích, plážích atd. lze získat velmi přesné informace. Co jednomu klientovi vadí, druhý považuje za skvělé (příklad pokud se v recenzích objeví informace, že hotel není zařízen pro pobyt rodin s dětmi, bude tento hotel vhodný právě pro klienty, kteří hledají klidný pobyt bez dětí.)
   
 • Ověřte si, že pořadatelem zájezdu je koncesovaná cestovní kancelář. Různé tzv. expedice, výpravy na doporučení lidí (typu kupte si sami letenku, poradím Vám hotel a jedu s Vámi atd.), mohou zavánět exotikou, jsou velmi lákavé svou cenou, ale také mohou přinést řadu problémů.
   
 • Zájezd "last minute" - nákup na poslední chvíli často láká atraktivní slevou. Nesmíte však zapomenout, že už si nemůžete příliš vybírat a musíte se spokojit s nabídkou, která zbývá k dispozici. Záleží na náročnosti klienta a jeho požadavcích, zda si vybere.


Pěknou cestu a krásné zážitky!
 

Aktualizace 22.7.2014

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře