Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Výměna řidičských průkazů

Je načase vyměnit si Váš řidičský průkaz? Podívejte se na stanovené lhůty pro výměnu ŘP.

Podle novely zákona č. 119/2012 Sb. jsou stanoveny nové lhůty pro výměnu řidičských průkazů.
Vlastníte-li řidičský průkaz vydaný od 1.1.2001 do 30.4.2004, je nutné vyžádat si jeho výměnu na příslušném pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností (Magistrát města, Městský úřad) nejpozději do 31.12.2013. Po uplynutí této lhůty automaticky končí platnost všem ŘP vydaným v tomto období. Proto neváhejte a zažádejte si o nový ŘP ještě dnes.

Při žádosti o výměnu ŘP si s sebou přineste platný doklad totožnosti (např. OP nebo pas), jednu průkazovou fotografii o rozměrech 3,5 x 4,5 cm a ŘP, který podléhá výměně. Formulář „Žádost o vydání ŘP“ obdržíte přímo na pracovništi obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

Povinná výměna řidičského průkazu je osvobozena od správního poplatku 50 Kč – týká se standardní doby vydání ŘP do 20 dní. Pokud se ovšem rozhodnete využít služby expresního vyhotovení vašeho řidičského průkazu do 5 pracovních dnů, bude Vám účtován standardní správní poplatek 500 Kč. 

V případě ztráty Vašeho ŘP je nutné oznámit to na obecním úřadě a polici ČR. Na základě tohoto oznámení Vám bude vydáno potvrzení platné po dobu 30 dnů, které nahrazuje řidičský průkaz, ovšem pouze na území České republiky.

Od 1.května 2004 má řidičský průkaz podobu plastové karty, dle Modelu Evropských společenství, a jeho doba platnosti je omezena na 10 let.

V případě, že řidič stále jezdí s řidičským průkazem, který pozbyl platnost, pak se dopouští přestupku a lze za něj uložit pokutu ve výši až 2 000 Kč.

Zdroj a více informací: www.vymentesiridicak.cz
 
 Aktualizace: 8.11.2013 


 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře