Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Výročí vyvraždění terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince

V noci z 8. na 9. března 1944 proběhla v Osvětimi-Březince největší jednorázová vražda československých občanů. Pro 70. výročí této tragické události, která se v povědomí českých občanů i zahraničí umístila spíše na okrajových místech, je připraven speciální program, který přiblíží tuto událost z různých pohledů.

Vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka měl zvláštní sekci, kterou tvořil tzv. terezínský rodinný tábor. V tomto táboře žily na rozdíl od zbytku koncentračního tábora spolu celé rodiny, které si mohly ponechat své civilnější oblečení, které měli již v Terezíně, a dokonce jim ani nebyly oholeny hlavy. V této části také mohl vzniknout dětský blok, kde se vychovatelé snažili pomoci dětem zapomenout na hrůzy života, který je obklopoval. Ve většině ohledů se tedy jednalo o prominentní sekci. I přesto však zde zemřely stovky terezínských vězňů.

Důvody tohoto zvláštního zacházení s vězni jsou nejasné. Pravděpodobně byl důležitý dobrý obraz Terezína, který sloužil jako tábor propagandistický, a také návštěva Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Ani vězně z terezínského rodinného tábora však nečekal šťastný konec. Půl roku po jejich příjezdu do Osvětimi jim bylo oznámeno, že budou přemístěni do pracovního tábora Heydebreck. Jediný přesun, který se však nakonec konal, byl přesun k plynovým komorám, ve kterých bylo v noci z 8. a 9. března 1944 zavražděno celkem 3791 lidí.

K 70. výročí této tragédie připravilo Židovské muzeum ve spolupráci s dalšími organizacemi bohatý doprovodný program:

 • 3. března 2014 - „Zvláštní zacházení“ - přednáška publicisty Adama Drdy o rodinném táboře i o připravované knize na toto téma. Zúčastní se i pamětník a historik, pan Toman Brod. Přednáška se koná v rámci Oddělení pro vzdělávání a kulturu (OVK) ŽMP, Maiselova 15 od 18:00 hodin.
   
 • 8. března 2014 - Slavnostní koncert ve Španělské synagoze k připomenutí této tragické události. Zazní skladby Z. Schula, S. Jelínka, N. Sheriffa, E. Schulhoffa a F. Mendelssohna-Bartholdyho, vystoupí D. Weiss Hošková, Pražské dechové trio a Nostitzovo kvarteto. Koncert v přímém přenosu odvysílá stanice Vltava ve 20:00 hodin.
   
 • 8. března 2014 - Vraždění v Osvětimi - pořad Historie.cs bude věnován vyvraždění terezínského rodinného tábora, kde publicista Tomáš Kučera přivítá Tomáše Fedoroviče, Milana Hese a Michala Frankla z Židovského muzea v Praze. Pořad Historie.cs bude odvysílán na programu ČT24 ve 21:05 hodin.
   
 • 9. března 2014 - Tryzna za oběti v Pinkasově synagoze - po tryzně bude od 10 hodin synagoga zdarma zpřístupněna veřejnosti.
   
 • Komentované prohlídky Památníku českých a moravských obětí šoa v Pinkasově synagoze se budou konat v 10:00, 12:00 a ve 14:00 hodin.
   
 • 9. března 2014 - Komentované prohlídky výstavy „Pravda a lež. Filmování v ghettu Terezín 1942 - 1945“ - Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin.
   
 • 9. března 2014 - Terezínský rodinný tábor a jeho památka - diskuse pod vedením pedagoga a historika Petra Sokola, které se zúčastní pamětníci rodinného tábora: D. Lieblová, E. Merová, Z. Růžičková, P .Werner a P. Stránský. Diskuse se koná v rámci Oddělení pro vzdělávání a kulturu (OVK) ŽMP, Maiselova 15 od 17:00 hodin.
   
 • 18. března 2014 - Slova zpoza zdí - pásmo písní na texty terezínských chlapců - pásmo zhudebněných textů Hanuše Hechenburgra a dalších chlapců z časopisu Vedem, který byl vytvářen v terezínském ghettu. Koná se v rámci Oddělení pro vzdělávání a kulturu (OVK) ŽMP, Maiselova 15 od 18:00 hodin.

Zdroj: tisková zpráva ŽMP

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře