Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Zajímavé přírodní útvary

Skalní hrátky matky přírody aneb národní přírodní bohatství - Panská skála, Čertova stěna, Husova kazatelna a Mšenské pokličky.

PANSKÁ SKÁLA

Skála je typická pro svůj tvar - kamenné varhany, které vznikly při tuhnutí magmatu čedičového složení, které se nedostalo na povrch. K současné podobě skály však dopomohl také člověk v 18. století, když se zde těžilo.

Panská skála vznikla během druhohor a třetihor vlivem alpinského vrásnění, které zaktivovalo vulkanickou činnost. Nachází se u obce Prácheň na severu Čech. Tuto národní památku má ve správě chráněná krajinná oblast České středohoří (CHKO).

Panskou skálu také proslavila filmová pohádka Pyšná princezna. Režiséři totiž zdejší místo využili pro některé scény jako kulisu.

ČERTOVA STĚNA

Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších míst jižních Čech ležící 4 kilometry od Vyššího Brodu směrem na západ. Tvar Čertovy stěny vznikl mrazovým zvětráváním žulového masivu. Pod stěnou protékají tzv. Čertovy proudy, které jsou zaplněny obřími balvany ve tvaru hrnců.

Podle pověsti vznikla Čertova stěna kvůli čertovi, který se na tomto místě snažil postavit kamennou hráz bránící ve výstavbě kláštera. Jakmile však odbila půlnoc, hráz se zřítila a jednotlivé balvany se rozkutálely. V blízkosti nalezenete také Čertovu kazatelnu, ze které je krásný výhled po okolní krajině.

HUSOVA KAZATELNA

Nazývá se tak dvoumetrový žulový balvan ležící v blízkosti Petrovic na Příbramsku. Název kamene je odvozen od mistra Jana Husa, který na něm podle pověsti kázal v době, kdy pobýval na hradě Zvěřinci.

V prohlubni kamene se prý v pohanských časech prováděly rituální oběti.

MŠENSKÉ POKLIČKY

Své jméno mají podle nedaleko ležícího města Mšeno. Vysoké jsou 12 metrů. Jejich tvar je způsobený výskytem tvrdých železitých pískovců v horní vrstvě a naopak spodní část je z měkčího pískovce, který je rozrušován deštěm a větrem.

Dostupné jsou po modré trase vedoucí ze Mšena do Jestřebic. Leží přibližně 3 kilometry od hradu Kokořín.

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře