Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Zlatá ulička - krásné místo, kde se zastavil čas...

Pojďte s námi poznat krásy staré Zlaté uličky, kde se zastavil čas! Čeká Vás kvalitní prohlídka objektů doplněná odborným výkladem pana PhDr. Františka Kadlece přímo z Pražského hradu! A jaká že je historie této slavné architektonické památky?

Zlatá ulička byla původně v 16. století vystavená domy jako nouzová obydlí, která ale nakonec sloužila lidem až do 2. světové války.

Jako první zde snad působili zlatníci, podle kterých byl název ulice odvozen - Zlatnická ulička. Později zde žili střelci Pražského hradu, kteří císaře Rudolfa II. požádali o svolení, aby si zde mohli zřídit obydlí. Domečky si však stavěli na své vlastní náklady.

Dále lidé začali domky kupovat a pronajímat, žili zde různí zaměstnanci Hradu (vrátní, zvoníci, hlídači, čeleď,...). V jednu dobu se Ulička rozšiřovala pomocí různých přístavků a topenišť, takže prostor byl nakonec tak stísněný, že místy nedosahoval ani na šířku jednoho metru! Proto se v roce 1864 tyto přístavky a kotce odstranily.

Zlatá ulička se zalíbila mnohým českých spisovatelům a umělcům, kteří zde tvořili. Například v domě č. 22 žil po krátký čas i Franz Kafka, který zde napsal většinu povídek v rámci sbírky Venkovský lékař. Dále v Uličce pobývali i takový spisovatelé, jako František Halas, Jaroslav Seifert nebo Vítězslav Nezval.
 
Kancelář prezidenta Československé republiky po válce domečky odkoupila a upravila je jako architektonickou památku přístupnou turistům. Úpravy se ujal architekt Pavel Janák, který ji dokončil v roce 1955. Za krásné barevné řešení fasád je pak odpovědný malíř a filmový tvůrce Jiří Trnka.
 
Cílem Zlaté uličky je ukázat život jejích původních obyvatel. Názornou formou se tak návštěvník poučí o tom, jakým způsobem se domečky zařizovali, a jak byly vybavené takové příbytky jako např. obydlí kartářky, zlatnická dílna, i krčma, kde se připravovala mimo jiné strava pro věžně z Daliborky a Bílé věže. Obě tyto věže se využívaly jako vězení. Daliborka dostala jméno po svém nejznámějším vězni -Daliborovi z Kozojed, v Bílé věži pak pobývali většinou šlechtici, kteří například dlužili peníze.
 
Zúčastněte se naší prohlídky této malebné, a tak trochu pitoreskní části Hradu!
Připomeneme si právě okolnosti vzniku Uličky a severního opevnění. Nahlédneme do osudů některých vězňů v přilehlé Bílé věži a Daliborce a také do domácností obyvatel miniaturních domečků. Pojďte s námi poznat krásy staré Zlaté uličky, kde se zastavil čas! Čeká Vás kvalitní prohlídka objektů doplněná odborným výkladem pana PhDr. Františka Kadlece přímo z Pražského hradu! 

Termíny:
 
Budou vypsány
 
 
Aktualizace I.M. 18.11.2015

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře