Praha
Praha
Praha
Praha

O kurzech

Zlatá ulička - krásné místo, kde se zastavil čas...

Pojďte s námi poznat krásy staré Zlaté uličky, kde se zastavil čas! Čeká Vás kvalitní prohlídka objektů doplněná odborným výkladem pana PhDr. Františka Kadlece přímo z Pražského hradu! A jaká že je historie této slavné architektonické památky?

Zlatá ulička byla původně v 16. století vystavená domy jako nouzová obydlí, která ale nakonec sloužila lidem až do 2. světové války.

Jako první zde snad působili zlatníci, podle kterých byl název ulice odvozen - Zlatnická ulička. Později zde žili střelci Pražského hradu, kteří císaře Rudolfa II. požádali o svolení, aby si zde mohli zřídit obydlí. Domečky si však stavěli na své vlastní náklady.

Dále lidé začali domky kupovat a pronajímat, žili zde různí zaměstnanci Hradu (vrátní, zvoníci, hlídači, čeleď,...). V jednu dobu se Ulička rozšiřovala pomocí různých přístavků a topenišť, takže prostor byl nakonec tak stísněný, že místy nedosahoval ani na šířku jednoho metru! Proto se v roce 1864 tyto přístavky a kotce odstranily.

Zlatá ulička se zalíbila mnohým českých spisovatelům a umělcům, kteří zde tvořili. Například v domě č. 22 žil po krátký čas i Franz Kafka, který zde napsal většinu povídek v rámci sbírky Venkovský lékař. Dále v Uličce pobývali i takový spisovatelé, jako František Halas, Jaroslav Seifert nebo Vítězslav Nezval.
 
Kancelář prezidenta Československé republiky po válce domečky odkoupila a upravila je jako architektonickou památku přístupnou turistům. Úpravy se ujal architekt Pavel Janák, který ji dokončil v roce 1955. Za krásné barevné řešení fasád je pak odpovědný malíř a filmový tvůrce Jiří Trnka.
 
Cílem Zlaté uličky je ukázat život jejích původních obyvatel. Názornou formou se tak návštěvník poučí o tom, jakým způsobem se domečky zařizovali, a jak byly vybavené takové příbytky jako např. obydlí kartářky, zlatnická dílna, i krčma, kde se připravovala mimo jiné strava pro věžně z Daliborky a Bílé věže. Obě tyto věže se využívaly jako vězení. Daliborka dostala jméno po svém nejznámějším vězni -Daliborovi z Kozojed, v Bílé věži pak pobývali většinou šlechtici, kteří například dlužili peníze.
 
Zúčastněte se naší prohlídky této malebné, a tak trochu pitoreskní části Hradu!
Připomeneme si právě okolnosti vzniku Uličky a severního opevnění. Nahlédneme do osudů některých vězňů v přilehlé Bílé věži a Daliborce a také do domácností obyvatel miniaturních domečků. Pojďte s námi poznat krásy staré Zlaté uličky, kde se zastavil čas! Čeká Vás kvalitní prohlídka objektů doplněná odborným výkladem pana PhDr. Františka Kadlece přímo z Pražského hradu! 

Termíny:
 
Budou vypsány
 
 
Aktualizace I.M. 18.11.2015

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře  

 

Proč si vybrat TYRKYS?

  • Zaručujeme individuální přístup ke klientům a maximální možnou flexibilitu Vašeho vzdělávání.
  • Jsme tým zkušených lektorů - vysokoškolských pedagogů podnikajících v cestovním ruchu.
  • Předáme Vám mnoho osobních zkušeností a praktických dovedností z praxe.
  • Naše učebny mají vynikající polohu v centru Prahy  na křižovatce tramvají a metra 

Navštivte nás osobně: Na Moráni 5, 120 00 Praha 2
Telefonujte na číslo: +420 224 917 908
Pište na e-mail: kurzy@tyrkys.cz

Údaje o produktech uvedených na tomto webu byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. TYRKYS si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat. 

 

Jsme členy

Asociace cestovnich kancelari asociace instituci vzdelavani dospelych asociace průvodců wftga

Naši partneři

czechia kudyznudy Rokytnice nad Jizerou mercedes 

PayU


Partner:

Nejbližší akce

Opakovací vycházka Praha v češtině - Prašná brána a Staré Město

Od kdy? 27. květen 2018, Neděle
Kde? Opakovací vycházka Praha v češtině - Prašná brána a Staré Město se koná 27. května 2018 (neděle) od 9:00 do 13:00 hodin s PhDr. Rudolfem Pošvou, CSc. Cena vycházky je 200 Kč.
Číslo V1/2018

Více informací

Tajné tipy pro průvodce - komentovaná prohlídka kostela sv. Václava na Zderaze - POUZE pro pozvané klienty a průvodce TYRKYS

Od kdy? 29. květen 2018, Úterý
Kde? Komentovaná prohlídka kostela sv. Václava - zdarma pro pozvané
Číslo T1/2018

Více informací

Kurz Průvodce Prahou se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 30. květen 2018, Středa
Kde? Večerní kurz Průvodce Prahou se koná od 30. května 2018 do 27. června 2018 vždy v pondělí a ve středu od 17:00 do 20:00 hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2 a zahrnuje 7 praktických vycházek po pražských objektech. Cena kurzu 8 900 Kč. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce Prahou PK 65-028-N.
Číslo 9/2018

Více informací

Odběr novinek na email

Email: 

Odhlásit se

'.$domena.'