Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Jana Krásná - průvodkyně, průvodkyně Prahou

Paní Jana Krásná je profesionální průvodkyně cestovního ruchu i průvodkyně Prahou. S paní Janou se občas potkáváme, a proto jsem velmi ráda, že se s námi podělila o svůj příběh.

Paní Jana Krásná je profesionální průvodkyně cestovního ruchu i průvodkyně Prahou. S paní Janou se občas potkáváme, a proto jsem velmi ráda, že se s námi podělila o svůj příběh.

Už jako dítě školou povinné jsem provázela své vrstevníky po Pražském hradě, cestovala „prstem po mapě“, četla cestopisy, a snila o tom, jak budu cestovat a pracovat jako delegát či průvodce.

krasna jana absolvent tyrkysJenže cesty osudu mě zavedly úplně k jiné profesi, i když později i na mně dobře známém a milovaném místě – na Pražském hradě. Pak se narodily děti a přišly úplně jiné starosti a povinnosti.

V roce 1987 jsem se šťastnou náhodou poprvé dostala do Jugoslávie a hned to byla láska na první pohled. Ihned se mi vrátily moje sny o cestování, a už se mě nepustily. Když se moje děti osamostatnily, rozhodla jsem se, že je to ten správný okamžik začít konečně dělat to, po čem jsem vždy toužila.

Začala jsem hledat možnosti, jak začít pracovat jako průvodce.

Podmínkou bylo, mít patřičné vzdělání a licenci. V té době jsem se dozvěděla o TYRKYS, škole kultury podnikání v cestovním ruchu, s.r.o. a přihlásila se na Kurz průvodce turistického ruchu. Když jsem viděla, kolik všeho je potřeba nastudovat, trochu jsem pochybovala o kapacitě svého mozku, resp. udržení všech informací (přece jen jsem studentská léta měla dávno za sebou), ale moje motivace byla tak silná, že jsem věděla, že „to dám“.

Navíc lektoři v Tyrkysu přednášeli velmi zajímavě, žádná „suchařina“, bylo vidět, že jsou to skuteční profesionálové z oboru. U zkoušek jsem se dost zapotila, ale připravovala jsem se poctivě a ten pocit, že jsem to zvládla a že konečně mohu „do akce“, byl jedinečný.

Po úspěšném absolvování se mi naskytla příležitost vyjet s prvními klienty do míst, která mě před lety tak okouzlila, tedy do Chorvatska a dalších zemí bývalé Jugoslávie. Od té doby jezdím jako průvodce poznávacích zájezdů a moc si to užívám.

Jsem člověk velmi zvídavý a společenský, ráda poznávám nová místa a seznamuji se s novými lidmi. A přesně i toto splňuje práce průvodce. Za ta léta jsem poznala mnoho zajímavých lidí - klientů, řada z nich cíleně vyhledává zájezdy, které provázím, což je pro mě samozřejmě to nejlepší ocenění. Někteří z nich se stali i mými blízkými přáteli a pravidelně se se mnou setkávají.

Později jsem si, opět v Tyrkysu, rozšířila kvalifikaci o Kurz průvodce Prahou, čímž jsem si splnila další ze svých životních cílů a snů. Tím ale moje kontakty s touto institucí zdaleka neskončily, každou chvíli se zde koná nějaký zajímavý doškolovací, resp. vzdělávací kurz nebo seminář, takže si stále doplňuji a zdokonaluji své znalosti a dovednosti.

Kromě klientů z „ExJugo“ provázím po Praze a dalších místech České republiky i česká školní dítka a mám vždy skvělý pocit, když se mi podaří zaujmout je natolik, že litují toho, že už je konec prohlídky.

Svoji práci miluji a považuji se v tomto smyslu za velice šťastného člověka, vždyť kolik lidí toto může upřímně prohlásit?

Jana Krásná, jana_krasna@centrum.cz

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře