Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Jak si vybrat správné delegáty (místní zástupce cestovní kanceláře)

Většina cestovních kanceláří má tzv. zdravé jádro sboru průvodců a delegátů. Pokud jsou obě strany spokojené, spolupráce většinou pokračuje i v dalších letech. Ale i tak se každý rok se objeví potřeba zajistit nové delegáty.

Vybrat správného delegáta pro cestovní kancelář, který bude reprezentovat vaši firmu v destinaci, je klíčovým krokem pro úspěšnou spolupráci a spokojenost klientů.

Vyslat do destinace člověka, který nemá žádné školení a žádné zkušenosti pod příslibem fajn prázdnin u moře za jídlo a stravu, případně drobné kapesné, je dobré kaskadérství.
Přesto se s tím stále setkáváme. Někteří tzv. přežijí a jiní mizí se slovy: „Nikdy více“.

Pokud stávající tým doplňujeme o jednoho člověka, může to vypadat jako jednodušší úkol, ale není to tak docela pravda. V plné sezóně v destinaci zkušení delegáti – delegátky nemají mnoho času někoho zaučovat. A své práce mají tolik, že na to, aby ji dělali za „nešiku“ není čas.

 Zde je několik rad pro personalistu (vedoucího průvodcovského oddělení) cestovní kanceláře, jak vybrat vhodného delegáta:

Vzdělání a kurzy:

 • Kurz Místní zástupce cestovní kanceláře spolu se státní zkouškou profesní kvalifikace.
  Ano, žádný kurz na světě nedokáže z absolutního „antitalenta“ udělat „borce“. Ale „borcem“ se člověk většinou nerodí, ale stává.
 • V kurzu se budoucí delegáti dozví, co jejich práce obnáší, jaké mají povinnosti vůči klientům i cestovní kanceláři, jak jednat s klienty, jak řešit pojistné a mimořádné události, dozví se o krizové komunikaci a mnoho dalšího.
 • Je to velmi důležitý základ, na který pak navazuje praxe, případně vlastní doškolení cestovní kanceláří pro danou lokalitu.

Lokální znalosti:

 • Je důležité, aby delegát měl znalost destinace, včetně kultury, zvyklostí a místních atrakcí, životního stylu, bezpečnostních rizik, právního povědomí.
 • Zjistěte, zda kandidát mluví místním jazykem nebo jazykem využívaným v dané destinaci.
 • Začínající delegáti by měli přijít na pohovor již připraveni (alespoň teoreticky)

Klientské dovednosti:

 • Zhodnoťte schopnosti kandidáta ve vytváření pozitivního vztahu s klienty.
 • Důkladná znalost produktů cestovní kanceláře a schopnost je efektivně prezentovat je pro klienty je klíčová.

Flexibilita a adaptabilita:

 • Delegát musí být schopen rychle reagovat na neočekávané situace, jako jsou změny v plánech cesty nebo nouzové situace.
 • Posuďte jeho schopnost řešit problémy a udržovat klid v stresových situacích.

Etika a profesionální chování:

 • Vyžadujte od kandidáta, aby se choval eticky a profesionálně, protože bude reprezentovat vaši firmu, vaši cestovní kancelář.

Reference:

 • Zkontrolujte reference od předchozích zaměstnavatelů a klientů, abyste získali důvěryhodné informace o jeho schopnostech a profesionálním chování.

Jazykové znalosti a dovednosti:

 • Zohledněte potřebu jazykových dovedností v dané destinaci a zvolte kandidáta, který je schopen komunikovat v potřebných jazycích. Pro delegáta je důležitá zejména znalost cizího jazyka na komunikační úrovni, aby mohl jednat  s dodavateli služeb, v hotelu, v restauraci, s řidiči autokaru, s parterskou cestovní kanceláří. 

Schopnost spolupráce:

 • Zvažte, jak dobře bude kandidát spolupracovat s ostatními členy týmu a místními partnery v destinaci.

lod, moře, delegát, jak vybrat delegáta

Proč upřednostnit plně kvalifikovaného delegáta? 

 • má lepší znalosti o destinaci, což znamená, že je lépe připraven poskytovat informace a rady klientům. To může vést k menšímu množství chyb a nesrovnalostí ve službách, což snižuje riziko reklamací.
   
 • je lépe vybaven řešit problémy a neočekávané situace v destinaci. Díky svým znalostem a dovednostem může rychleji reagovat na potřeby klientů a minimalizovat nepříjemné situace.
   
 • komunikační dovednosti, jsou klíčové pro správnou komunikaci s klienty. Efektivní komunikace může zabránit nedorozuměním a nesprávným informacím, což často vede k reklamacím.
   
 • je schopen předcházet problémům tím, že klienty informuje o potenciálních rizicích a problémech v destinaci. Tím lze snížit riziko reklamací, protože klienti budou lépe připraveni.
   
 • Kvalitní služby poskytované školenými delegáty mohou vytvořit pozitivní pověst cestovní kanceláře. Klienti budou méně pravděpodobně podávat reklamace, pokud budou mít důvěru v agenta a firmu.
   
 • Kvalitní zkušenost s delegátem může vést k loajalitě klientů, kteří se budou vracet pro další cestovní aranžmá. To může snížit náklady na akvizici nových klientů.
   
 • Školený delegát je lépe připraven vyřešit konflikty nebo stížnosti klientů na místě, což může snížit potřebu právního zásahu a náklady spojené s právními kroky.

Celkově lze říci, že investice do pravidelného profesionálního školení delegátů, stejně tak do jejich dobrých platových a pracovních podmínek může dlouhodobě ušetřit náklady na reklamace a zvýšit konkurenceschopnost cestovní kanceláře na trhu.

delegát, místní zástupce ck, jak vybrat delegáta, co dělá delegát

Přečtěte si také:  Co vlastně dělá delegát 

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky