Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Prohlídka historické mikve v Praze

Židovská obec v Praze nabízí od 1. dubna 2014 jedinečnou prohlídku historické mikve v areálu Pinkasovy synagogy, konkrétně v suterénu objektu, který se nachází vedle této synagogy.

Objev mikve byla vlastně náhoda. V roce 1968 probíhala v synagoze hloubková izolace, která měla celou budovu chránit před spodní vodou. A právě v rámci těchto rekonstrukcí a úprav došlo k objevu těchto unikátních prostor rituálních lázní.

Archeologický výzkum prokázal, že se jedná o mikve z počátku 16. století, čímž se řadí mezi nejstarší doklady židovského osídlení v této oblasti, tedy v Praze.

Mikve tradičně slouží k rituálnímu očišťování osob nebo předmětů. Židovští kněží se v mikve očišťovali před vstupem do chrámu, ženy například po menstruaci nebo po porodu. Z předmětů se očišťovalo hlavně nádobí, které bylo vyrobeno nežidovskými řemeslníky.

Lázně se používají i jako součást obřadu konverze k judaismu - do vody musí být ponořen každý konvertita bez ohledu na pohlaví.

Prohlídky se konají každý den od neděle do pátku se začátkem ve 13:00 hodin. Bude se jednat o komentované prohlídky pro skupiny (do max. 15 osob) nebo pro jednotlivce. V případě zájmu budou prohlídky umožněny vždy se začátkem v nadcházející celou hodinu. Prohlídka trvá přibližně 30 minut.

Cena prohlídky historické mikve je 50 Kč za osobu, vstupenky můžete zakoupit ve všech prodejních místech ŽOP a Židovského muzea v Praze. Prohlídky se konají v českém a anglickém jazyce.

Změna návštěvnického řádu mikve:

V květnu 2015 se v prostoru historické mikve v Pinkasově synagoze rekonstruovalo osvětlení, které nyní zvýrazňuje historicky zajímavé části v podzemních prostorách. Díky rekonstrukci je celý návštěvnický prostor přehlednější. V souvislosti s tím došlo také ke změnám v návštěvnickém řádu, a to tak, že prohlídky s průvodcem je možné absolvovat každou půlhodinu od 10:00 do 16:00 hodin v hlavní sezóně. V období leden až březen se prohlídky konají v době otevření synagogy vždy ve 13 hodin. Dále je možné zakoupit vstupenky přímo na místě (k tomu je nutné mít i platnou vstupenku do Židovského muzea, díky umístění mikve v jeho areálu). Po předchozí domluvě s Informačním centrem je možné zakoupit vstupenky pro skupinu s průvodcem pouze do historické mikve.

V Informačním a rezervačním centru a u vstupu do Pinakasovy synagogy a Starého židovského hřbitova si lze zapůjčit audioprůvodce. Audio prohlídku můžete vyslechnout  v hebrejštině, angličtině, němčině, španělštině, italštině a francouzštině. Cena zápůjčky činí 250 Kč pro dospělé a 200 Kč pro děti do 15 let a studenty do 26 let. a obsahují výklad o interiéru a exteriéru synagogy.  

Informace o vstupném do všech objektů Židovského muzea v Praze.

Informace o zavíracích dnech a otevírací době objektů Židovského muzea v Praze.

Poskytování průvodcovských služeb v Židovském muzeu v Praze.

Zdroj: www.jewishmuseum.cz

Aktualizace: 15.1.2017 BJung

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře