Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Svatovítský poklad - klenotnice Pražského hradu

Svatovítský poklad patří k největším pokladům v České republice. V kapli sv. Kříže na druhém nádvoří Pražského hradu byl zpřístupněn veřejnosti po téměř 20. leté pauze. Prohlédněte si vzácné předměty, jako například bustu sv. Ludmily, korunovační kříž Karla IV a řadu dalších vzácných předmětů

Objednejte si profesionálního průvodce - telefonujte na +420  224 916 485 nebo pište na guide@tyrkys.cz

Po více než 20 letech se do kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu vrátila stálá expozice Svatovítského pokladu, výběru z největšího a nejposvátnějšího chrámového pokladu v českých zemích shromažďovaného při kostele, později katedrále sv. Víta už od 11. století.

Expozice, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta, představuje 139 předmětů vysoké historické a umělecké ceny.

K nejvzácnějším mezi vystavenými díly patří více než půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který nechal zhotovit Karel IV. Kříž se označuje také jako korunovační, neboť byl užíván  při korunovacích. Bývá vystavován spolu s českými korunovačními klenoty.

prohlídka kaple sv. křížePřípravě expozice předcházelo kompletní restaurování historického exteriéru i interiéru kaple sv. Kříže. Kaple byla postavena po polovině 18. století v první etapě tereziánské přestavby Pražského hradu, kterou vedl vídeňský dvorní architekt Niccolo Paccassi. O sto let později ji nechal přestavět rakouský excísař a poslední český král Ferdinand I.

Stavební práce a restaurování bohatě zdobeného interiéru kaple sv. Kříže přišly na 28 miliónů korun a trvaly dva a půl roku. Částečné restaurování pokladu a jeho příprava k expozici vyšly Metropolitní kapitulu na téměř 1,5 milionu korun.

Někdejší expozice Svatovítského pokladu v kapli sv. Kříže z roku 1961 byla uzavřena kvůli nevyhovujícím bezpečnostním podmínkám na počátku 90. let a vystavené předměty byly uloženy v tzv. Hilbertově klenotnici v katedrále sv. Víta. Poklad jako celek nebyl od té doby přístupný veřejnosti.

Termín:

1. listopadu 2017 (středa)  17.15 - 19.15 hodin.

 

Objednejte si profesionálního průvodce po Pražském hradě včetně návštěvy svatovítského pokladu! Prohlídky celé Prahy!

Profesionální průvodcovské služby ve Vámi zvoleném jazyce (čeština, němčina, angličtina, ruština, francouzština, italština, španělština a další jazyky dle Vašeho přání).

Při Vaší prohlídce zajistíme i dopravu osobními vozy značky Mercedes - třídy S nebo třídy E nebo minibusy a autobusy, zajistíme Vám ubytování a další služby.

Telefonujte na +420  224 916 485 nebo pište na guide@tyrkys.cz


Služby cestovní kanceláře zajišťuje cestovní kancelář JOMYS, tourist centrum, s.r.o, Na Moráni 5,
128 00 Praha 2. tel.: +420 602 204 123. V Praze provádějí specializovaní, profesionální průvodci Prahou, kteří prošli náročným školením a zkouškou pro průvodce Prahou.
 

Aktualizováno: 6.1.2017 DK

Staňte se průvodcem nebo delegátem ! Nabízíme kurzy a zkoušky pro
Tyrkys, škola cestovního ruchu, kurzy průvodců Průvodce cestovního ruchu Průvodce pro region Praha *

 Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha *
 
Semináře první pomoci cizí jazyky pro cestovní ruch *
 
Pracovník cestovní kanceláře Delegát pro cestovní kancelář
 
Přednášky z historie a dějin umění Účetnictví a daně pro cestovní ruch * Rozvoj osobnosti