Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Hrady, zámky a zříceniny v Libereckém kraji – 1. část

Státní hrad Bezděz, zámek Dětenice, státní hrad a zámek Frýdlant, zřícenina hradu Frýdštejn, zámek Humprecht a zřícenina hradu Jestřebí.

Státní hrad Bezděz

Přemysl Otakar II., král železný a zlatý, založil gotický hrad Bezděz v roce 1264. Na tomto hradě byl nějakou dobu vězněn jeho syn Václav II. V druhé polovině 17. století hrad sloužil jako benediktinský klášter, který byl ovšem zrušen Josefem II. Od té doby hrad chátral a pomalu se z něj stávala zřícenina, která inspirovala například Karla Hynka Máchu. Pro návštěvníky je připravena prohlídka královského paláce, kaple se spoustou gotických detailů, purkrabského paláce a věže s rytířskou síní, která slouží také jako rozhledna a ze které je vidět do Jizerských hor, Krkonoš a Českého středohoří. Podle pověstí v okolí hradu pobývali čerti, a proto se mnoho okolních atrakcí jmenuje po nich – Čertův vrch, Čertova věž a Čertova zeď.

Hrad je otevřen od dubna do října.

Více informací naleznete na www.hrad-bezdez.eu
 

Zámek Dětenice

Původně na místě zámku Dětenice stávala tvrz ze 14. století. V 16. století však byla přestavěna na renesanční zámek na přání Křineckých z Ronova. Na barokní přestavbě se podepsal hlavně hrabě Jan Kristián Clam-Gallas, který se stal vlastníkem zámku v roce 1760. Zámek měl mnoho vlastníků, například řád maltézských rytířů. Po konci 2. světové války až do roku 1990 byl zámek majetkem státu a sloužil jako škola a internát. V roce 1998 zámek přešel do soukromého vlastnictví a po rekonstrukci byl v roce 2000 otevřen veřejnosti.

Zámek je otevřen celoročně.

Více informací naleznete na www.detenice.cz
 

Státní hrad a zámek Frýdlant

První hrad byl na místě založen v polovině 13. století rodem Ronovců. Dalšími majiteli hradu byli Redernové, kteří během 16. století nechali přistavět kapli a renesanční zámek se sgrafitovými fasádami. V 17. století koupil hrad a zámek Albrecht z Valdštejna, který zásoboval armádu během 30. války a díky tomu celá oblast patřící k hradu a zámku hospodářsky vzkvétala – této oblasti se říkalo Terra felix, což znamená Šťastná země. V roce 1801 přešel zámek do vlastnictví Gallasů, kteří ho přeměnili na dnes nejstarší hradní muzeum ve střední Evropě. Při návštěvě hradu uvidí návštěvníci rozsáhlou sbírku zbraní od 12. století do 1. světové války, obytné pokoje Clam-Gallasů, kastelánské křídlo, kuchyni a kapli sv. Anny.

Zámek je otevřen od dubna do října.

Více informací naleznete na www.zamek-frydlant.cz
 

Zřícenina hradu Frýdštejn

Hrad Frýdštejn, který byl založen během 14. století, se nacházel na malém pískovcovém ostrohu a právě proto byl původně dvoupatrový. Částí hradu byla také 15m vysoká zeď, která je dodnes hlavní dominantou zříceniny hradu. Kromě věže se dodnes dochovaly zbytky vytesaných místností. Zajímavá je malá světnička s oltářem, která kdysi sloužila jako hradní kaple.

Zřícenina hradu je otevřena od května do října.

Více informací naleznete na www.frydstejn.cz
 

Zámek Humprecht

Zámek pochází ze 17. století a jeho hlavním architektem byl Carlo Lurag. Zámek sloužil jako letní lovecké sídlo hraběte Jana Humprechta Černína z Chuděnic. Zámek má kruhový půdorys a půlměsíc na vrcholu střechy, prý na památku uvěznění Jana Humprechta v Turecku. Nyní je zámek ve vlastnictví města Sobotka a je přístupný veřejnosti. Podle pověsti se pod zámkem nachází studánka s pokladem, ale hlídá ji had s korunkou, tedy v té studánce utopený princ.

Zámek je otevřen od dubna do října.

Více informací naleznete na www.humprecht.cz
 

Zřícenina hradu Jestřebí

Uprostřed těžko přístupných močálů, na výrazném skalním útvaru byl v druhé polovině 13. století vybudován hrad Jestřebí. Tento hrad byl několikrát dobýván během 15. století a od 16. století je opuštěný. V průběhu 18. století byl hrad značně poškozen kvůli lámání pískovce pro stavební účely a následnému utržení nestabilních pískovcových skalních převisů. Z hradu se tedy dodnes zachovala pouze část zdiva, schůdky a vytesaný prostor s relikty rumpálu a šlapacího kola.

Zřícenina hradu je otevřena od dubna do října.

Více informací naleznete na www.jestrebi.eu
 

Další zajímavé hrady, zámky a zříceniny naleznete ZDE (2. část) a ZDE (3. část).

 

Telefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cz, navštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

Staňte se průvodcem nebo delegátem ! Nabízíme kurzy a zkoušky pro

Tyrkys, škola cestovního ruchu, kurzy průvodců Průvodce cestovního ruchu * Průvodce pro region Praha *

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha *

Semináře první pomoci * cizí jazyky pro cestovní ruch *

Pracovník cestovní kanceláře * Delegát pro cestovní kancelář

Přednášky z historie a dějin umění * Účetnictví a daně pro cestovní ruch * Rozvoj osobnosti