Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Hrady, zámky a zříceniny v Libereckém kraji – 3. část

Hrad Valdštejn, zřícenina hradu Děvín, zřícenina skalního hrádku Drábské světničky, Mladoboleslavský hrad a zřícenina hradu Zvířetice.

Hrad Valdštejn

Romantické poutní sídlo na hradě Valdštejn vzniklo v během 18. století přestavbou původního skalního hradu ze 13. století. Po Valdštejnech se majiteli hradu stali Lexové z Aehrenthalu, kteří hrad zpřístupnili veřejnosti v 19. století. Během prohlídky hradu návštěvníci uvidí erby majitelů Valdštejna, kostel sv. Jana Nepomuckého, středověké sklepení, ve kterém se nachází modely významných hradů a zámků Českého ráje, a středověkou hradní lednici.

Hrad je otevřen od dubna do října.

Více informací naleznete na www.hrad-valdstejn.cz
 

Zřícenina hradu Děvín

Hrad Děvín byl postaven v polovině 13. století za účelem ochrany obchodní cesty do Lužice. Hrad byl tvořen hranolovou věží, která byla připojena k budově paláce. Hrad Děvín byl zničen během třicetileté války Švédy, do dneška se zachovaly pouze zbytky zdiva, studen a sklepa. V podzemí pod hradem se nachází síť štol, protože se zde těžila železná ruda. Dnes v nich sídlí netopýři.

Zřícenina hradu je otevřená celoročně.

Více informací naleznete na www.obechamr.cz
 

Zřícenina skalního hrádku Drábské světničky

Hrad Drábské světničky byl postaven ve 13. století na skalní plošině kolem vrchu Mužský. Hrad měl velmi účinný obranný systém a také mnoho obytných místností, modlitebnu a strážnici. Hrad byl opuštěn po bitvě u Lipan a od té doby chátral. Návštěvníci mohou nahlédnout do světniček vytesaných do kamene.

Zřícenina hradu je otevřená celoročně.

Více informací naleznete na www.mnhradiste.cz
 

Mladoboleslavský hrad

Kníže Boleslav II. založil město Mladou Boleslav i v něm se nacházející hrad, který vznikl ve 13. století. Během 18. století se z hradu stala kasárna a byl využíván armádou až do roku 1953. V dnešních dnech sídlí v Mladoboleslavském hradu Muzeum Mladoboleslavska.

Hrad je otevřený od dubna do října.

Více informací naleznete na www.muzeum-mb.cz
 

Zřícenina hradu Zvířetice

4 kilometry od Mladé Boleslavi se nachází zřícenina hradu Zvířetice. Hrad byl založen ve 13. století Zdislavem z Lemberka. Dalšími majiteli hradu byli Vartenberkové, kteří jej přestavěli na své letní, renesanční sídlo. Barokní kaple byla vybudována v době, kdy hrad patřil Valdštejnům. Po požáru v 17. století přestal být hrad obýván. Dnes mohou návštěvníci vidět zbytky hradního paláce, studnu a rozhlédnout se z válcové věže. Na hradě se koná festival Zvířetice Open Air.

Zřícenina hradu je otevřena celoročně.

Více informací naleznete na www.bakovnj.cz
 

Další zajímavé hrady, zámky a zříceniny naleznete ZDE (1. část) a ZDE (2. část).
 

 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře