Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Víte, co dělá průvodce Prahou?

Prochází se po Praze s deštníkem či vlaječkou, usmívá se na turisty, občas posedí v kavárně nebo u dobrého jídla. Je průvodcování po Praze opravdu tak jednoduché?

Pro více informací telefonujte na 602 204 123 nebo pište na kurzy@tyrkys.cz 

Co vlastně dělá Průvodce Prahou, průvodce pro region Praha?

Jednoduše řečeno, provádí turisty po Praze.  Ukazuje jim hlavní turistické atraktivity jako například Pražský hrad, Staré Město, Karlův most a další zajímavá místa. Provádí jak v exteriéru, tak i v interiérech památkových objektů, například v chrámu sv. Víta či Královském paláci na Pražském hradě. Zajímavý, poutavý a odborný výklad o navštívených místech poskytuje v češtině nebo v cizím jazyce.


Průvodce Prahou je pro klienta i odborný poradce, který turistům ukazuje zajímavá místa pro fotografování, umí doporučit další program pro volný čas (například koncert, divadlo, ale i dobrou restauraci nebo kavárnu), poradí s nákupy.

Kdo určuje trasu prohlídky?
V případě, že se jedná o prohlídku pro cestovní kancelář, je program předem určený v katalogu cestovní kanceláře. V mnoha případech si může vytvořit průvodce vlastní programy a ty nabídnout turistům. Díky tomu je práce průvodce Prahou velmi zajímavá, pestrá a tvůrčí. 

Jak se turisté a průvodce přepravují po Praze?

Při prohlídce je možné jet autokarem, minibusem, ale i tramvají nebo metrem. Velmi oblíbená je plavba lodí po Vltavě nebo jízda historickou tramvají. Hodně se chodí i pěšky. 

Pro koho je práce průvodce Prahou vhodná?
Průvodci Prahou jsou většinou středoškoláci a je mezi nimi i mnoho vysokoškoláků. Tato profese láká i odborníky například historiky a architekty. Minimální věk je 18 let a horní věková hranice určená není. Mezi průvodci jsou jak studenti, tak i čiperní senioři. Budoucí průvodci Prahou navštěvují kurz pro průvodce a skládají zkoušky profesní kvalifikace. Zkouška průvodce je státní zkouškou, osvědčení je veřejnou listinou. 


Je průvodce zaměstnanec cestovky?

Průvodcovat můžete na některou z forem pracovní činnosti – většinou například na dohodu o provedení práce. Mnoho průvodců má živnostenské oprávnění, protože jim to umožnuje mít i tzv. své vlastní klienty. Průvodce Prahou lze být v hlavní profesi, ale po Praze provádí i mnoho studentů nebo i maminek, které se starají o děti a chtějí pracovat jen několik dnů v měsíci. Každý si může zvolit, kolik času chce provádění věnovat.

Kolik si průvodce Prahou vydělá?
To je velmi různé a nedá se na to jednoznačně odpovědět. Obecně se dá říci, že začínající průvodci mohou mít okolo 200 Kč za hodinu. Základní průměr bývá cca 300 Kč za hodinu. Zkušení a šikovní průvodci pak mají i 600 a více Kč za hodinu. Záleží tedy na kvalitě a šikovnosti každého průvodce. Pilní, šikovní průvodci si vydělají velmi pěkné peníze.

Proč je práce průvodce Prahou tak zajímavá?

Práce průvodce Prahou je krásná zejména proto, že kombinuje vědomostní složku s pobytem na čerstvém vzduchu.

Je to velmi smysluplná práce, protože průvodce obohacuje životy lidí. Průvodce většinou potkává klienty v době jejich dovolené, ve sváteční chvíli a to mu umožňuje je činit šťastnými.

Téměř každý den se průvodce setkává se zajímavými lidmi.

A navíc samotného průvodce prožívání času s lidmi z jiných kulturních oblastí také obohacuje, takže ta práce je vlastně prospěšná oboustranně.

Zapište se do kurzu Průvodce Prahou ještě dnes! 

PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová 

Napsali jsme pro Vás také:

Zkoušky profesní kvalifikace - autorizace TYRKYS 

Jak se stát průvodcem/průvodkyní turistů

Kdo může být průvodcem/průvodkyní 

Co všechno zajišťuje cestovní kancelář průvodci když průvodcuje mimo domov 

Jaké jsou konkrétní formy práce průvodce, kde může průvodcovat 

Jaké jsou výhody práce průvodce - průvodcování je práce snů

Průvodci Průkazku průvodce nebo osvědčení na Pražský hrad s sebou

Jazykové znalosti průvodce Prahou 

Jak jsem se stala průvodkyní na Pražském hradě

Jaké to je být průvodcem/průvodkyní v památkovém objektu

Jak si přípravu na zkoušku průvodce co nejvíce usnadnit 

Kolik jazyků musí znát průvodce 

Nejčastěji kladené otázky ke studiu v TYRKYSu