Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Víte, co dělá průvodce Prahou?

Prochází se po Praze s deštníkem či vlaječkou, usmívá se na turisty, občas posedí v kavárně nebo u dobrého jídla. Je průvodcování po Praze opravdu tak jednoduché?

Pro více informací telefonujte na 602 204 123 nebo pište na kurzy@tyrkys.cz 

Co vlastně dělá Průvodce Prahou, průvodce pro region Praha?

Jednoduše řečeno, provází turisty po Praze.  Ukazuje jim hlavní turistické atraktivity jako například Pražský hrad, Staré Město, Karlův most a další zajímavá místa. Provádí jak v exteriéru, tak i v některých interiérech památkových objektů, například v chrámu sv. Víta či Královském paláci na Pražském hradě.

Průvodce Prahou není "chodící encyklopedie chrlící nudné letopočty jako o závod", ale turistům ukazuje zajímavý, poutavý příběh naší dávné historie. A to buď v češtině nebo v cizím jazyce. 

Průvodce Prahou je pro klienta i odborný poradce, který turistům ukazuje zajímavá místa pro fotografování, umí doporučit další program pro volný čas (například koncert, divadlo, ale i dobrou restauraci nebo kavárnu), poradí s nákupy.

Jolana Kopřiva myslivcová, kurz průvodce

Kdo určuje trasu prohlídky?

V případě, že se jedná o prohlídku pro cestovní kancelář, je program předem určený v katalogu cestovní kanceláře. Pokud má průvodce živnostenské oprávnění, může si vytvořit vlastní programy komentovaných prohlídek a ty nabídnout turistům. Díky tomu je práce průvodce Prahou velmi zajímavá, pestrá a tvůrčí. 

Jak se turisté a průvodce přepravují po Praze?

Při prohlídce je možné jet autokarem, minibusem, ale i tramvají nebo metrem. Velmi oblíbená je plavba lodí po Vltavě nebo jízda historickou tramvají. Hodně se chodí i pěšky. 

Pro koho je práce průvodce Prahou vhodná?

Průvodci Prahou jsou většinou středoškoláci a je mezi nimi i mnoho vysokoškoláků. Tato profese láká i odborníky například historiky,  architekty, učitele. Minimální věk je 18 let a horní věková hranice určená není. Velkou výhodou je, že u průvodců není tzv. skrytá věková diskriminace. Turisté jezdí v každém věku a hledají si průvodce, který jim je věkově přiměřený. Budoucí průvodci Prahou navštěvují kurz pro průvodce a skládají státní zkoušky profesní kvalifikace. Zkouška průvodce je státní zkouškou, osvědčení je veřejnou listinou. 

NOVINKA

Již několik platí (pro někoho to je stále novinka), že každý průvodce má povinnost být na viditelném místě označen Českým národním průkazem průvodce, který vydává Ministerstvo pro místní rozvoj. 
Průvodce Prahou má ještě navíc "kvalifikaci pro Prahu". 

Je průvodce zaměstnanec cestovky?

Průvodcovat můžete na některou z forem pracovní činnosti – většinou například na dohodu o provedení práce. Mnoho průvodců má živnostenské oprávnění, protože jim to umožnuje mít i tzv. své vlastní klienty. Průvodce Prahou lze být v hlavní profesi, ale po Praze provádí i mnoho studentů nebo i maminek, které se starají o děti a chtějí pracovat jen několik dnů v měsíci. Každý si může zvolit, kolik času chce provádění věnovat.

Kolik si průvodce Prahou vydělá?

To je velmi různé a nedá se na to jednoznačně odpovědět. Obecně se dá říci, že začínající průvodci mohou mít okolo 300/400 Kč za hodinu. Zkušení a šikovní průvodci pak mají i 700 a více Kč za hodinu. Záleží tedy na kvalitě a šikovnosti každého průvodce. Pilní, šikovní průvodci si vydělají velmi pěkné peníze.

Proč je práce průvodce Prahou tak zajímavá?

  • Práce průvodce Prahou je krásná zejména proto, že kombinuje vědomostní složku s pobytem na čerstvém vzduchu.
  • Je to velmi smysluplná práce, protože průvodce obohacuje životy lidí. Průvodce většinou potkává klienty v době jejich dovolené, ve sváteční chvíli a to mu umožňuje je činit šťastnými.
  • Téměř každý den se průvodce setkává se zajímavými lidmi.
  • Průvodcem může být člověk v každém věku, jedno z mála povolání, kde není věková diskriminace. 
  • A navíc samotného průvodce prožívání času s lidmi z jiných kulturních oblastí také obohacuje, takže ta práce je vlastně prospěšná oboustranně.

Zapište se do kurzu Průvodce Prahou ještě dnes! 

PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová 

Napsali jsme pro Vás také:

Zkoušky profesní kvalifikace - autorizace TYRKYS 

Jak se stát průvodcem/průvodkyní turistů

Kdo může být průvodcem/průvodkyní 

Co všechno zajišťuje cestovní kancelář průvodci když průvodcuje mimo domov 

Jaké jsou konkrétní formy práce průvodce, kde může průvodcovat 

Jaké jsou výhody práce průvodce - průvodcování je práce snů

Průvodci Průkazku průvodce nebo osvědčení na Pražský hrad s sebou

Jazykové znalosti průvodce Prahou 

Jak jsem se stala průvodkyní na Pražském hradě

Jaké to je být průvodcem/průvodkyní v památkovém objektu

Jak si přípravu na zkoušku průvodce co nejvíce usnadnit 

Kolik jazyků musí znát průvodce 

Nejčastěji kladené otázky ke studiu v TYRKYSu