Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Jak vybrat toho nejlepšího průvodce pro cestovní kancelář nebo agenturu

Cestovní kanceláře hledají průvodce a delegáty v průběhu celého roku. A někteří pracovníci cestovek mají jasno, někteří hledají cestu, jak na to. Zde je krátký návod.

Hledáte nové průvodce nebo delegáty? 

Jak si vybrat ty nejvodnější pro Vaši cestovní kancelář nebo agenturu? 

Definujte si kritéria:
 Než začnete vybírat průvodce, určete, co od nich očekáváte. Stanovte si kritéria, jako zda ho potřebujete pro outgoing, incoming, dále jazykové schopnosti, zkušenosti, znalosti destinace, komunikační dovednosti, odborné znalosti a osobnostní vlastnosti.

Zkoumejte zkušenosti:

  • Pro určité náročné akce mohou být průvodci s mnohaletou zkušeností lepší volbou než ti, kteří se teprve učí.  Zeptejte se, jak dlouho již pracují jako průvodci a jaké má zkušenosti s vaším typem cestovních aranžmá.
  • Je ovšem mnoho akcí, kde mohou získat cenné zkušenosti i začínající průvodci nebo delegáti. Každý jsme někdy začínali, a proto dejme šanci i nováčkům. 

Průvodce by měl být schopen se přizpůsobit různým potřebám turistů, například lidem s omezenou schopností pohybu nebo rodinám s dětmi. Zeptejte se, jaké jsou jeho zkušenosti s těmito typy turistů.

Zkontrolujte kvalifikaci: Při výběru průvodce doporučuji zkontrolovat, zda průvodce má všechny potřebné doklady - Český národní průkaz průvodce cestovního ruchu, aktivní živnostenské oprávnění nebo zda s ním uzavřete některou z forem pracovně právního vztahu (například dohodu o provedení práce). Pravdou je, že své za doklady je odpovědný průvodce, případnou pokutu za neoprávněný výkon činnosti platí také průvodce, ale jistota, že je vše v pořádku, je lepší. 
Stejně tak při cestách do zahraničí - kde může náš průvodce - delegát bez obav provázet a kde je třeba využít místního průvodce nebo mít speciální licenci. 

průvodce prahou, licence průvodce, průkaz průvodce, jolana kopriva Myslivcová

Zhodnoťte jazykové schopnosti: Zkontrolujte, zda průvodce mluví a rozumí všem jazykům, které jsou potřeba pro cestu, a zda jsou schopni komunikovat s různými kulturami a národnostmi. Průvodci sice vykonají jazykovou zkoušku nebo jsou držiteli různých certifikátů. Ale pokud někdo cizím jazykem dlouho nehovoří, tak se to postupně zapomíná. 

Proveďte pohovor: Nikdy si nevybírejte průvodce "naslepo", ale vždy si s novým průvodcem zajistěte si osobní setkání.
Požádejte ho o představení a prezentaci jeho zkušeností a dovedností. Pokuste se získat informace o jeho schopnosti komunikovat s lidmi, vysvětlovat informace, být empatický a zvládat stresové situace.

Reference: Zkuste získat reference od předchozích klientů nebo ostatních průvodců , aby jste mohli ověřit kvalitu práce a služeb průvodce. Zeptejte se na jeho nejlepší a nejhorší zážitky s předchozími klienty, to Vám také hodně napoví. 

Zkontrolujte znalosti destinace: Pokud hledáte průvodce pro konkrétní destinaci, ujistěte se, že má potřebné znalosti o místě, kde budou klienti cestovat.  Průvodce by měl mít dostatečné znalosti o místních zákonech a zvyklostech, aby mohl poskytnout cestovatelům správné informace a pomoci jim se vyhnout nežádoucím situacím.

PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová, Myslivcová, licencovaný průvodce, školitel, učitel

Zkuste to s dvojicí: Některé cestovní kanceláře specializované na určitý typ zájezdu, výletu, exkurze, které se pravidelně opakují vysílají začínajícího průvodce jako tzv. pomocného průvodce s možností se zaučit. 

Jak Vám můžeme pomoci? 

  • vyškolíme a doškolíme Vaše zájemce o činnost průvodce 
  • vybírejte z katalogu průvodců 
  • napište nám, předáme Vaše požadavky našim absolventům 
  • zajistíme Vám průvodce 

Text:  PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto: Miroslav Kopřiva 


Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Napsali jsme pro Vás také:

Jak se stát průvodcem - průvodkyní

Jak je to s průkazy průvodců? Regulace průvodcovské činnosti 

Jaký je rozdíl mezi průkazem Průvodce I. a II. stupně? 

Kdo může být průvodcem/průvodkyní 

Jaké jsou konkrétní formy práce průvodce, kde může průvodcovat 

Jaké to je být průvodcem/průvodkyní v památkovém objektu

Víte, co dělá průvodce Prahou?

Zkoušky profesní kvalifikace - autorizace TYRKYS 

Jak si přípravu na zkoušku průvodce co nejvíce usnadnit 

Co všechno zajišťuje cestovní kancelář průvodci když průvodcuje mimo domov 

Jaké jsou výhody práce průvodce - průvodcování je práce snů

Průvodci Průkazku průvodce nebo osvědčení na Pražský hrad s sebou

Jazykové znalosti průvodce Prahou 

Jak jsem se stala průvodkyní na Pražském hradě

Kolik jazyků musí znát průvodce 

Český národní průkaz průvodce - skvělé nebo brzda? 

stante se průvodcem