Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Jak se stát průvodcem – jak se stát průvodkyní turistů

Rádi cestujete, umíte cizí jazyky a toužíte poznat co nejvíce zemí … a tak přemýšlíte, jak to náležitě využít. Jednou z možností je práce v cestovním ruchu, konkrétně pracovat jako průvodce turistů. Jak začít a co vlastně práce průvodce obnáší.

Jak se stát průvodcem – jak se stát průvodkyní turistů
 
Rádi cestujete, umíte cizí jazyky a toužíte poznat co nejvíce zemí … a tak přemýšlíte, jak to využít.
Jednou z možností je práce v cestovním ruchu, konkrétně pracovat jako průvodce turistů. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Každý z nás byl někdy na zájezdu nebo na prohlídce památkového objektu, kde jsme mohli sledovat činnost průvodce nebo průvodkyně.
 
Pracovat jako průvodce můžete ve svém hlavním povolání, ale průvodcovství je také skvělá brigáda - přivýdělek po dobu např. vysokoškolského studia nebo jako přivýdělek volném čase. Záleží jen na vás, co vám nejvíce vyhovuje. 
Mnoho lidí si z průvodcování udělalo velmi dobře placený koníček. 

Kdo je tedy průvodce? Jak je definována průvodcovská činnost? 

Nejčastěji bývá uváděno, že „Průvodcovská činnost je doprovázení skupiny osob nebo jednotlivců, při němž je v jazyce podle jejich výběru poskytován výklad o kulturním a přírodním dědictví dané země.
 
Průvodcovskou činností je dále zajištění dalších nezbytných činností spojených s doprovodem skupiny osob nebo jednotlivců, vedením a kontrolou itineráře, zajištěním programu, obstaráním základních informací během cesty, včetně praktických informací vztahujících se k místu pobytu a poskytováním základní pomoci doprovázeným osobám.“
  
Kdo může být průvodce?   Průvodce by měl být člověk, který

je plnoletý (dosáhl věku 18 let, horní věková hranice není stanovena a je mnoho průvodců seniorů)

má středoškolské vzdělání (mnoho průvodců jsou vysokoškoláci)

zná alespoň jeden cizí jazyk (v cestovním ruchu se hodi všechny jazyky, existují i průvodci esperantisté)

má odborné znalosti z cestovního ruchu a průvodcovství (získané studiem školy cestovního ruchu nebo odborného kurzu)

rád pracuje s lidmi, je komunikativní a empatický

cestování považuje za koníčka 

Jako průvodce můžete provázet zahraniční turisty v rámci příjezdového cestovního ruchu (tzv. incomingu) – tedy na území celé České republiky a také Prahy. Nebo můžete naopak v rámci výjezdového cestovního ruchu (outgoingu) vyjíždět s našimi turisty do zahraničí. Někteří průvodci se věnují domácímu cestovnímu ruchu – například průvodci školních výletů, zájezdů seniorů atd.
 
Zda budete provázet více v Česku nebo jezdit do zahraničí záleží jen na vašem výběru, vašich časových možnostech a jazykových znalostech.
 
Práce průvodce je velmi zajímavá a dobrodružná. Žádná prohlídka ani skupina turistů není stejná. Každý den přináší nové výzvy a podněty. Práce průvodce je skvělá, určitě žádná rutina a nuda. A hlavně je velmi smysluplné obohacovat lidem životy. 

Nejlepší začátek průvodcovské činnosti je studium průvodcovského kurzu. Zde se naučíte vše, co by správný průvodce měl umět. Jako například: jak si najít práci průvodce, jak převzít zájezd od cestovní kanceláře, jak si připravit poutavý výklad, jak řešit pojistné události turistů a mnoho dalšího.  Kurzy průvodců jsou vhodné i pro studenty škol cestovního ruchu, zejména kurz Průvodce Prahou (průvodce pro region Praha).
 
Odborné kurzy jsou zakončeny státní  zkouškou profesní kvalifikace. Může to být zkouška  Průvodce cestovního ruchu PK 65-021- N nebo Průvodce Prahou PK 65-028-N. Po úspěšně složené zkoušce obdržíte osvědčení, které je veřejnou listinou. Osvědčení má také anglický kvalifikační dovětek Evropské unie. 

PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
 

Napsali jsme pro Vás také:

Víte, co dělá průvodce Prahou?

Zkoušky profesní kvalifikace - autorizace TYRKYS 

Kdo může být průvodcem/průvodkyní 

Co všechno zajišťuje cestovní kancelář průvodci když průvodcuje mimo domov 

Jaké jsou konkrétní formy práce průvodce, kde může průvodcovat 

Jaké jsou výhody práce průvodce - průvodcování je práce snů

Průvodci Průkazku průvodce nebo osvědčení na Pražský hrad s sebou

Jazykové znalosti průvodce Prahou 

Jak jsem se stala průvodkyní na Pražském hradě

Jaké to je být průvodcem/průvodkyní v památkovém objektu

Jak si přípravu na zkoušku průvodce co nejvíce usnadnit 

Kolik jazyků musí znát průvodce 

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2