telefon : 224 917 908
 

HOME

Kurz.Průvodce cestovního ruchu

Kurz Průvodce pro region Praha

Zkouška.odborné způsobilosti

Zkouška Průvodce pro reg.Praha

Seminář - Průvodce Delegát

Kurz Pracovník cestovní kanceláře

Naše škola a učebny

Nadstandardní služby
při kurzech


Služby pro školy a pro firmy
Služby pro průvodce
Služby pro cestovní kanceláře

Kontakty
Linky

Co víte o kraslicích ?

Jemně a krásně zdobené vajíčko. Je tak křehké a při pohledu na ně se turistovi rozzáří oči. Kraslice se neprodávají jen o velikonocích, ale zakoupit se dají celý rok.
Takže co o nich můžeme turistům říci ?

Dům od dobu jde vsí houf kluků s dlouhými spletenými vrbovými pruty, zdobenými na konci pestrými fábory. U každého vchodu zastaví, odříkávají tradiční velikonoční říkanky a na oplátku dostávají barevná vajíčka. Účinek koledy podpoří mrskáním ženského osazenstva vrbovou pomlázkou. Tak probíhá tradiční Velikonoční pondělí na českém venkově.
Odkud se ale vzal zvyk darovat právě obarvená vejce?

Vejce svou hladkostí, zaobleným tvarem i tím, že v sobě potenciálně skrývá život, fascinovalo naše předky už před staletími. Ve starověkých kulturách se často objevuje představa, že svět vznikl z vejce.

Láska, zdraví a plodnost
Obcházení s pomlázkou, kterého se účastnila především vesnická mládež, sloužilo k navázání nebo potvrzení milostného vztahu. Mladík, jenž se dvořil některé dívce, jí přinesl z pouti darem nákladně zdobené perníkové srdce. Oplátkou mu milá o Velikonocích darovala pestře pomalované vejce. Kraslice se původně zdobily zasyrova, takže po vyfouknutí bylo možné prázdnou skořápku ve světnici pověsit jako ozdobu. Tradiční barvou velikonočních vajec byla červená, odstín milostné touhy.

Mrskání ženského pokolení má také magický význam, po období zimy má zpět přivolat život, zdraví a plodnost. Jejím symbolem bylo právě vejce - odměna pro zdatné mrskače. Vejce, zvláště u nemajetných lidí, představovala na vsi platidlo, jež bylo možné směnit za cukr a sůl. Venkovská mládež vykoledovaná vejce často prodala a za utržený peníz uspořádala večer v hospodě tancovačku. Velikonocemi končil dlouhý půst a bylo možné se opět veselit.

Svěcení vajec
Metafora života zrozeného z vejce nebyla cizí ani cíkrvi. Stejně jako se z vejce líhne kuře, tak vyšel živý Kristus z hrobu. Proto už od 12. století byl do velikonoční liturgie zařazen obřad svěcení vajec, která si věřící přinesli do kostela. Svěcené vejce pak jako první jídlo po půstu měla sníst dohromady celá rodina, aby se všichni ve zdraví do roka sešli u téhož stolu.

Malá umělecká díla
Zvláštním druhem velikonočního vejce je umně zdobená kraslice. Tento dar z lásky nebyl jen prostým obarveným vajíčkem, ale malým uměleckým dílem, pokrytým rozličnými barvami a ornamenty. Zdobilo se několika způsoby. Při technice voskové batiky se ornamenty vytvářejí rozehřátým voskem, poté je vejce smočeno v barvě. Po odstranění vosku vznikne barevná kraslice s bílým vzorem v místech, kde byl nanesen vosk. Jinou možností je motiv do obarvené skořápky proškrábávat nebo vyleptávat octem. Barvený včelí vosk se nanáší i na bílá vejce. Tehdy se neodstraňuje, a vejce tak získá plastickou výzdobu.  Další technikou zdobení je polepování obarvených vajec nastříhanou slámou, sítí nebo kousky papíru, stužkami a odstřižky látek.

Malování kraslic neovládaly všechny dívky ze vsi, být malérečkou byla svého druhu profese. Zdobením vajec na zakázku se zabývalo vždy jen několik žen, které si tak před Velikonocemi mohly slušně přivydělat. Ve 20. století se tímto způsobem dokonce některé lidové umělkyně i živily. Tehdy se začaly zdobit místo vařených či syrových vajec jenom jejich vyfouklé skořápky. A tradičními kraslicemi si lidé ve městech i na vsi zdobí před Velikonocemi své domovy dodnes.

 

Zápis do kurzů průvodců zahájen ! 

Pořádáme kurzy a zkoušky cestovního ruchu, kurzy a zkoušky pro průvodce Prahou, kurzy pro pracovníky cestovních kanceláří, hotelů a informačních center. Konáme rekvalifikační a doškolovací kurzy. Připravíme školení přesně dle Vašich požadavků.

 


O průvodcování, o zkoušce .......
Jak nejlépe uspět u zkoušky
Jak se připravit na zkoušku
Jak si najít práci průvodce
Nejčastěji kladené otázky
Živnostenský list a průvodce


Aktuality, různé ........
Vybraná muzea voskových figur
Muzeum romské kultury
Nejslavnější Francouz ?
Zámek Sychrov
Muzeum obuvi Zlín
Expozice Národní galerie

Pobyták na Krku
Každý turista se v Praze optá
Pražský hrad - Zlatá ulička
Památky UNESCO na Vysočině
Památky UNESCO
Vybraná muzea aut a motocyklů
Muzeum klobouků
Pozvánka na Vysočinu
Zámek Hořovice
Ekonomika CR
Veduta jako historický pramen
Nečekaná noční návštěva
Umíte prohrávat ?
České muzeum stříbra
Židovské muzeum 2005
Druhy časů
Jak vybrat správný jazykový kurz
Něco z historie Bratislavy
Jak získat Živnostenský list
Ilegální přechod hranic
Jel Jaromír do ciziny
Příběh mrazivé sobotní noci v Hidasnémeti
Literatura pro prův.reg.Praha
Jak se správně píše ?
Zákon o zaměstnanosti a průvodci

Praha - archiv článků
Česká republika - archiv článků
Evropská unie - archiv článků
Archiv článků - různé

     
Holiday Tour - chalupy, chaty, priváty, rekreace, dovolená
       
               
 
Zde vždy naleznete nové aktuální informace, články, novinky nejen pro průvodce.
Pomozte nám vytvářet tento web ! Pište nám příhody průvodcování, různé zajímavosti, pošlete fotografie, zveřejníme je zde !

Osobní návštěva je možná pondělí až pátek od 9,00 do 17,00 hodin

TYRKYS, škola cestovního ruchu, Na Moráni 5, 120 00 Praha 2, tel: 224 916 485 fax: 224 922 452, email:tyrkys@jomys.com
Publikování nebo další šíření obsahu serveru tyrkys.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno.