Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Páternoster

Předchůdce páternosterů začal v roce 1876 přepravovat poštovní zásilky v Londýně, o čtyři roky později už přepravoval lidi. Toto zařízení se postupně šířilo do dalších zemí Evropy. Je zajímavé, že Ameriku či Asii zcela minulo.

Zlatá éra páternosterů byla v době první republiky. Dnes se nacházejí v některých úřadech a vyvolávájí v nás na jedné straně hrůzu (co se stane, zapomeneme-li vystoupit) a na druhé straně zvědavost a nostalgii.

Mnoho turistů nezná páternoster vůbec, a proto tento druh neobvyklého výtahu může být i velmi zajímavým tématem pro turistickou prohlídku. Některé páternostery jsou i na veřejně přístupných místech, a tak je mohou průvodci Prahou klientům ukázat.

Při vstupu do některých starších budov např. ministerstev, radnic či jiných úřadů naši pozornost upoutá tzv. páternoster. Jedná se o speciální výtah, který se skládá ze speciálních kabinek (každá kabinka je většinou konstruována pro 2 osoby) napojených na sebe v řetězci. Tyto se pak pohybují směrem nahoru a dolů ve smyčce domem bez zastavení.

První oběžný výtah u nás byl zprovozněn v budově radnice pražské na Mariánském náměstí. Doposud nejdéle fungující páternoster je v budově Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech. Oproti tomu nejnovější páternoster se nachází v sídle ministerstva zemědělství - jedná se o věrnou kopii z třicátých let.

Dalších téměř 20 oběžných výtahů naleznete například na ministerstvech, radnicích a dalších úřadech.

Z hlediska bezpečnosti jsou páternostery bezpečné a nehrozí žádné obtíže, stačí dodržovat pravidla provozu. Pro případ, že by někdo při nastupování uvízl, jsou oběžné výtahy vybaveny čidly, díky nimž se výtah zastaví. Jestliže zapomenete vystoupit v prvním či posledním patře, nevadí. Jednoduše vyčkáte a po chvilce budete moci vystoupit.

Důležitou informací je, že v kabince se smí přepravovat maximálně 2 osoby, platí přísný zákaz přepravy zavazadel - např. balíků, nábytku, předmětů, dále páternoster nesmí používat děti mladší 10 let a osoby, kterým v tom brání zdravotní důvody.

Tefonujte  na 224 916 485, pište na kurzy@tyrkys.cznavštivte nás osobně Na Moráni 5, Praha 2

TYRKYS, cesta ke vzdělání a úspěchu na jednom místě - kurzy, zkoušky, semináře  
Průvodce cestovního ruchu

Průvodce Prahou 

Spojený kurz Průvodce cestovního ruchu a region Praha 

Místní zástupce cestovní kanceláře -  Delegát

Pracovník cestovní kanceláře 

Přednášky z historie a dějin umění 

Semináře první pomoci 

Zdravotník zotavovacích akcí

Cizí jazyky pro cestovní ruch 

Účetnictví a daně pro cestovní ruch 

Doškolování pedagogů - akreditace DVPP 

Další kurzy a semináře