Praha
Praha
Praha
Praha

Aktuality

Hradní stráž na Pražském hradě

Při prohlídce Pražského hradu ukazují průvodci návštěvníkům příslušníky Hradní stráže, kteří buď střeží vchody do Pražského hradu, případně hlídkují na jiných místech. Nejoblíbenějším je tzv. střídání stráží.

Hledáte práci nebo brigádu či přivýdělek? Staňte se průvodcem!

kurzy průvodcůPrůvodce cestovního ruchu    
Průvodce Prahou   
Místní zástupce - delegát  

    Hradní stráž na Pražském hradě.

Při prohlídce Pražského hradu ukazují průvodci návštěvníkům příslušníky Hradní stráže, kteří buď střeží vchody do Pražského hradu, případně hlídkují na jiných místech. Nejoblíbenějším je tzv. střídání stráží.
Tuzemské i zahraniční návštěvníky Hradní stráž upoutá zejména svými uniformami. Jejich návrh pochází z dílny našeho významného výtvarníka Theodora Pištěka, který mimo jiné obdržel Oscara za kostýmní výpravu ve Formanově filmu Amadeus. Hradní stráž dostala nové uniformy v roce 1990. Ty vyvolaly celou řadu diskusí - mají mnoho příznivců, ale i kritiků.
Hradní stráž podle ročního období využívá uniformy letní (používá se především světle modré uniformy) a zimní (využívají se zejména uniformy tmavomodré).  
Uniformy jsou tzv. služební  a reprezentační.

Nezbytnou součástí každého člena hradní stráže je puška. Zajímavostí je, že od 70. let minulého století se používají znehodnocené kusy pušek.

Stráž má samozřejmě neustále u sebe plně funkční pistole, které používá pouze ve výjimečných případech či na ochranu prezidenta. 

Areál Pražského hradu v jednu chvíli střeží přes 40 vojáků, ale celý útvar má více než 653 příslušníků a od roku 2005 jsou v něm zastoupeny ženy. 
Zajímavou informací, kterou průvodci v rámci prohlídky Pražského hradu říkají, je také to, že v roce 2004 nastoupili povinnou vojenskou službu poslední branci.
Od roku 2005 je armáda České republiky plně profesionální.
Střídání Hradní stáže patří mezi nejvýznamnější zážitky návštěvníků Pražského hradu. Vojáci Hradní stráže drží stráž na konkrétním místě (u některého z vchodů do Pražského hradu) jednu hodinu. Vojáci stojí bez nejmenšího pohybu, takže nepočítejte s tím, že váš úsměv voják bude úsměvem opětovat. Sledovat okolí a samotné stání bez pohybu je natolik fyzicky náročné, že vyžaduje plné soustředění.

Každou hodinu probíhá tzv. „malá výměna“, kterou vždy sledují davy turistů doprovázených průvodci. 

Každý den v pravé poledne pak na prvním nádvoří Pražského hradu probíhá tzv. „velká výměna“ hradní stráže. Tento akt doprovází hudba 25 členného hudebního tělesa Hudby Hradní stáže.

Slavnostní střídání probíhá každý den ve 12:00 hodin na 1. nádvoří Pražského hradu

V roce 2016 bude Hudba Hradní stráže pořádat hudební vystoupení  u stálé expozice Hradní stráže v Prašné věži na Pražském hradě. Konkrétně to bude 10. srpna a 14. září 2016 vždy od 13:00 hodin. Produkce bude trvat 40 minut, vstupné je zdarma.

Zdroj: hrad.army.cz

Aktualizace: 24.7.2016 JKM

  


Proč si vybrat TYRKYS?

  • Zaručujeme individuální přístup ke klientům a maximální možnou flexibilitu Vašeho vzdělávání.
  • Jsme tým zkušených lektorů - vysokoškolských pedagogů podnikajících v cestovním ruchu.
  • Předáme Vám mnoho osobních zkušeností a praktických dovedností z praxe.
  • Naše učebny mají vynikající polohu v centru Prahy  na křižovatce tramvají a metra 

Navštivte nás osobně: Na Moráni 5, 120 00 Praha 2
Telefonujte na číslo: +420 224 917 908
Pište na e-mail: kurzy@tyrkys.cz

Údaje o produktech uvedených na tomto webu byly zpracovány na základě informací dostupných v době jejich zpracování. TYRKYS si vyhrazuje právo na změnu těchto údajů a opravu případných tiskových chyb respektive chyb při zadávání dat. 

 

Jsme členy

Asociace cestovnich kancelari asociace instituci vzdelavani dospelych asociace průvodců wftga

Naši partneři

czechia kudyznudy Rokytnice nad Jizerou mercedes 

PayU


Partner:

Nejbližší akce

Kurz Průvodce cestovního ruchu se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 21. srpen 2018, Úterý
Kde? Kurz se koná od 21. srpna 2018 do 26. srpna 2018 od úterý do neděle od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:00 hodin dle níže uvedeného rozpisu hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2, jen pár kroků od zastávky metra Karlovo náměstí a tramvaje Palackého náměstí. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce PK 65-021-N. Cena kurzu je 5 500 Kč.
Číslo M/2018

Více informací

Balíček kurz Průvodce cestovního ruchu + Průvodce Prahou - se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 21. srpen 2018, Úterý
Kde? Kurz se koná každý den od 21. srpna 2018 do 8. září 2018 dle níže uvedeného rozpisu hodin. Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2 a zahrnuje 7 praktických vycházek po pražských objektech. Cena kurzu je 12 800 Kč, AKČNÍ SLEVA 9 900 Kč (platí do odvolání). Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce cestovního ruchu 65-021-N a zkoušce profesní kvalifikace Průvodce Prahou 65-028-N.
Číslo SP12/2018

Více informací

NOVINKA Kurz Průvodce cestovního ruchu kombinovaný s dálkovým studiem se státní zkouškou profesní kvalifikace

Od kdy? 24. srpen 2018, Pátek
Kde? NOVINKA - Máte málo času? Využijte možnost kombinovaného studia - prezenční + dálkové. Prezenčně pouze 3 dny - pátek, sobota a neděle 24. + 25. + 26. srpna 2018 . Výuka se koná v učebnách TYRKYS, Na Moráni 5, Praha 2, jen pár kroků od zastávky metra Karlovo náměstí a tramvaje Palackého náměstí. Kurz směřuje ke zkoušce profesní kvalifikace Průvodce PK 65-021-N. Cena kurzu je 5 500 Kč.
Číslo N/2018

Více informací

Odběr novinek na email

Email: 

Odhlásit se

'.$domena.'