Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Hradní stráž na Pražském hradě

Střídání hradní stráže a vůbec pohled na vojáky v uniformách a fotka s nimi patří mezi nejoblíbenější na Pražském hradě.

 Hradní stráž na Pražském hradě.

Tuzemské i zahraniční návštěvníky Hradní stráž upoutá zejména svými uniformami. Průvodci klientům vypráví, že jejich návrh pochází z dílny našeho významného výtvarníka Theodora Pištěka, který mimo jiné obdržel Oscara za kostýmní výpravu ve Formanově filmu Amadeus. Hradní stráž dostala nové uniformy v roce 1990. Ty vyvolaly celou řadu diskusí - mají mnoho příznivců, ale i kritiků.

Hradní stráž podle ročního období využívá uniformy letní (používá se především světle modré uniformy) a zimní (využívají se zejména uniformy tmavomodré). Uniformy jsou tzv. služební a reprezentační.

Nezbytnou součástí každého člena hradní stráže je puška. Zajímavostí je, že od 70. let minulého století se používají znehodnocené kusy pušek.

Stráž má samozřejmě neustále u sebe plně funkční pistole, které používá pouze ve výjimečných případech či na ochranu prezidenta.

Hradní stráž je vojenským útvarem brigádního typu. Celkem v ní slouží 715 osob z toho  73 důstojníků, 96 praporčíků, 503 poddůstojníků a 43 občanských zaměstnanců. Od roku 2005 jsou v útvaru Hradní stráže zastoupeny i ženy.

Areál Pražského hradu v jednu chvíli střeží přes 40 vojáků.

Zajímavou informací, kterou průvodci v rámci prohlídky Pražského hradu říkají, je také to, že v roce 2004 nastoupili povinnou vojenskou službu poslední branci.
Od roku 2005 je armáda České republiky plně profesionální.

Střídání Hradní stáže patří mezi nejvýznamnější zážitky návštěvníků Pražského hradu. Vojáci Hradní stráže drží stráž na konkrétním místě (u některého z vchodů do Pražského hradu) jednu hodinu. Vojáci stojí bez nejmenšího pohybu, takže nepočítejte s tím, že váš úsměv voják bude úsměvem opětovat. Sledovat okolí a samotné stání bez pohybu je natolik fyzicky náročné, že vyžaduje plné soustředění.

Každou hodinu probíhá tzv.malá výměna, kterou vždy sledují davy turistů doprovázených průvodci.

Každý den v pravé poledne pak na prvním nádvoří Pražského hradu probíhá tzv. velká výměna hradní stráže. Tento akt doprovází hudba 25 členného hudebního tělesa Hudby Hradní stáže. Slavnostní střídání probíhá každý den ve 12:00 hodin na 1. nádvoří Pražského hradu

Zdroj: hrad.army.cz

Aktualizace: 1.7.2022

Tefonujte na 602 204 123, pište na kurzy@tyrkys.cz, dohodněte si osobní schůzku Španělská 770/2, 120 00 Praha 2

Text:   PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová
Foto   Miroslav Kopřiva 

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Přidejte se k nám! Zažili jsme společně: 

a mnoho dalších akcí

Přečtěte si také: