Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Menu

Radenci utajené lázně v srdci Slovinska

Víte, že ve Slovinsku je 15 termálních lázní s 87 minerálními prameny? Úctyhodné číslo na tak malou zemi. 

Vesnička Radenci je zmiňována již v 15. století, ale její věhlas se šíří až od 19. století. 

Místní legenda vypráví o tajemných čarodějkách, které údajně pod zemí vařily magickou polévku, a zvuky, které se ozývaly z hlubin, byly právě tím záhadným bubláním a prskáním polévky. To vše dávalo tomuto místu zvláštní půvab a tajemství.

Roku 1833 jednoho dne projížděl přes Radenci kočárem mladý Karel Frederik Henn (nar. 1809), v té době ještě snad student medicíny a uslyšel to tajemné bublání vody. Jeho zvědavost a odhodlání neznalo mezí, takže nabral vzorek této tajemné vody a podrobil ji chemickému zkoumání.

Karl Henn, lazne radenci, lazne, škola tyrkys

Balneologie, věda o léčivých účincích minerálních vod, se stala jeho celoživotní vášní. Záhadný pramen z Radence ho fascinoval a stal se jeho osudem.

S finanční podporou své rodiny se pustil do chemického zkoumání této vody a objevil její zázračné kvality. V roce 1869 našel hlavní žílu pramene a dal jí jméno "Radenski kisli vrelec."

Karel Frederik Henn začal v Radenci budovat lázeňské domy a nádherný  park. Jeho renomé rostlo, a brzy získal zakázky pro císařský dvůr ve Vídni a dokonce i pro papežský stolec v Římě. Jeho vize a práce byly nesmírně ceněny.
Jen pro zajímavost zruba ve stejné době usiloval o přízeň císařského dvora Heinrich Mattoni, který byl nakonec o mnoho úspěšnější. 

Bohužel, Karel Frederik Henn nebyl svědkem dokončení svého velkolepého díla. V roce 1877 jako nevyléčitelně nemocný spáchal sebevraždu.

Jeho odkaz však přežívá díky jeho nejmladšímu synovi, Romanu Alexandrovi, který v roce 1882 otevřel lázně, splňující otcovi představy.

Radenci, lazne, minerální pramen

Radenci zůstávají magickým místem, kde historie a léčivé síly minerální vody spolu tvoří jedinečný příběh. Zde se střetávají minulost a současnost, vytvářejíce jedinečné místo pro relaxaci a obnovu síly.

Potenciál pro cestovní ruch: 

  • Léčivá minerální voda: Má blahodárné účinky na kardiovaskulární a trávicí systém, metabolismus a celkovou vitalitu. Je vhodná jak na pití, tak i pro koupele. Má vysoký obsah přírodního CO2, draslíku a dalších minerálních látek. Je označována 3 srdíčky jako znak blahodárnosti pro kardiaky. 
  • Wellness a relaxace: Lázně Radenci nabízejí široké spektrum wellness a relaxačních služeb, včetně lázeňských procedur, masáží, saun a dalších aktivit. Rozsáhlý komplex vnitřních i venkovních bazénů.

radenci bazeny, lazne

  • Krásná příroda: Okolní krajinu charakterizuje nádherná příroda s vinicemi, loukami a krásnými výhledy. Tato oblast je ideálním místem pro turisty, kteří chtějí prozkoumávat krásy slovinského venkova. 
  • Geografická poloha: Lázně Radenci jsou strategicky umístěny poblíž hranic s Rakouskem

Slabé stránky a překážky využití v cestovním ruchu: 

  • zchátralé stavby z 19. století v lázeňském parku. Kdyby se zrekonstruoval, tak tu je úžasný hostinec s tanečním altánkem z 19. století, bohužel to je téměř ruina. 
  • přímo v obci nedostatečné zastoupení restaurací a kaváren, hosté jsou odkázáni na stravování v hotelovém komplexu nebo vyjíždět do jiných obcí. 
  • hotelový komplex Radenci Spa Resort - Sava Hotels & Resorts se sice pyšní 4 hvězdičkami, ale zasloužil by si rekonstrukci 

Pro které klienty je pobyt v Radenci vhodný? 

  • pro milovníky lázní, klidu, pohody, nádherné přírody, kterým nevadí starší vybavení a místy lehká ošuňtělost iteriéru lázeňského komplexu.

bazen radenci

kostel sv. anny

Foto: Miroslav Kopřiva 
Text:    PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová

Přihlaste se na! 

Kurzy a státní zkoušky

Přidejte se k nám! Zažili jsme společně: 

a mnoho dalších akcí

Přečtěte si také: